WKl974,WESr-PMirSljWP KATERN Deelnemende Ajacieden: Arie Haan, Johan Neeskens, Ruud Krol, Wim Suurbier, Piet Keizer en Johnny Rep AJAX MAGAZINE JUNI 2000 Tijdens het WK in 1974 moest Fadhronc toch een supervisor boven zich dulden. Rinus Michels werd voor even 'geleend' van Barcelona. Ajax was in het seizoen voorafgaande aan het WK van zijn troon gevallen. Cruijff was naar Barcelona vertrokken, in de Europa Cup vloog men eruit tegen CSKA Sofia, in de eredivisie eindigde de club als derde en trainer Knobel kreeg zijn ontslag. De oefenwedstrijden voor het WK beloofden ook niet veel goeds. Er was gebakkelei over premies en strepen op shirts (Cruijff!). In de laatste wedstrijd voor het WK experimenteerde Michels met Arie Haan, die hij laatste man zette. Tijdens het toernooi zou Haan op die voor hem vreemde plek alle zeven wedstrijden spelen. Andere Ajacieden met een basisplaats waren Ruud Krol, Wim Suurbier, Johan Neeskens en John Rep. Piet Keizer kwam tot zijn grote teleurstelling alléén in actie in de tweede wedstrijd tegen Zweden (0-0). Ook in de finale tegen West-Duitsland hield Michels de linksbuiten op de bank, zelfs toen de geblesseerde Rob Rensenbrink in de rust moest uitvallen. Twee onvergetelijke momenten uit een onvergetelijke wedstrijd. Er is nog geen Duitser aan de bal geweest, als Johan Cruijff in de eerste minuut van de WK-finale 1974 gevloerd wordt in het strafschopgebied en Johan Neeskens vervolgens zowel het krijt van de stip als de bal achter Sepp Maier schiet. Barry Hulshoff was een belangrijke kracht in de kwalificatiereeks voor het WK '74, zoals hier in de Meer in de wedstrijd Nederland - IJsland (5-0) op 22 augustus 1973. De Ajacied miste tot zijn grote teleurstelling het eindtoernooi in Duitsland door een knieblessure. Hulshoff was geblesseerd aan zijn knie. De Ajax-doctrine beheerste het swingende Oranje, waar Wim Suurbier en Ruud Krol zich etaleerden als het olijke duo Knabbel en Babbel, John Rep drie maal scoorde en de penalty's van Oranje-topscorer (4 treffers) Johan Neeskens sneller waren dan het licht. Eigenlijk leek niets dit 'Ajax in Oranje-shirts' van het wereldkampioenschap af te kunnen houden. Totdat..., enfin, de afloop is bekend. Foto: Frans Hemelrijk Het totaalvoetbal van Oranje was min of meer een kopie van het Ajax-systeem. In vergelijking met de klassieke Ajax- opstelling uit de gouden tijd waren alleen Piet Keizer en doelman Heinz Stuy bewust niet in de ploeg opgenomen. Horst Blankenburg was een West-duitser, Gerrie Mühren had wegens privé- omstandigheden voor het toernooi afgezegd (ondanks de veelbelovende, met broer Arnold opgenomen single 'Het is Oranje, het blijft Oranje') en Barry Foto's: Frans Hemelrijk

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 162