KATERN Een ander pijnpunt waren de straffen. Nadat Cruijff - die door Ajax nog lange tijd uit het Nederlands elftal was gehouden - in 1966 in zijn tweede interland, tegen Tsjechoslowakije, uit het veld werd gestuurd, schorste de bond hem voor een jaar. Aanvankelijk wilde de bond Cruijff ook voor Ajax schorsen, maar vanwege de toch al zeer broze verhouding met de landskampioen werd daarvan afgezien. Zonder Cruijff speelde Oranje de ene beroerde interland na de andere. Op aandringen van Kessler werd de schorsing met twee maanden verkort, zodat Cruijff er op 13 september 1967 in het Olympisch Stadion tegen Oost-Duitsland weer bij was. Hij scoorde na twee minuten het enige doelpunt van de wedstrijd. Anderhalve maand later begonnen de problemen opnieuw. Tijdens Nederland - Joegoslavië was Piet Keizer uit het veld gestuurd. Ditmaal schorste de KNVB de Ajacied wél voor zijn eigen club. De KNVB tilde zwaar aan de sportieve instelling van de spelers. Het Nederlands elftal had een voorbeeldfunctie. Maar uit protest tegen Johan Cruijff uit het veld gestuurd in zijn tweede interland, op 6 november 1966 tegen Tsjechoslowakije. Keizers schorsing zegden alle Ajacieden voor de volgende interland, tegen de Sovjet-Unie, af. De KNVB draaide de schorsing terug, maar Keizer keerde pas in 1970 terug in Oranje. Cruijff meldde zich in 1969 te laat in het trainingskamp voor het WK-kwalificatieduel tegen Bulgarije. Hij was met zijn vrouw schoenen gaan kopen in Italië voor hun shoetique in de Amsterdamse Kinkerstraat. Door mist was Cruijff te laat terug met het vliegtuig en hij werd door Kessler niet opgesteld. Tijdens een van de sporadische Cruijff-wedstrijden (Polen - Nederland 2-1, op 7 september 1969) kreeg zijn Ajax-collega Henk Groot een keiharde trap tegen zijn knie, die uiteindelijk tot het einde van Groots loopbaan zou leiden. Groot bleek, net als zijn medespelers en in tegenstelling tot de meegereisde KNVB-officials, amper verzekerd door de KNVB. Na de mislukte kwalificatiereeks voor het Johan Cruijff in actie tijdens de verloren (2-1) WK-kwalificatie wedstrijd Polen - Nederland op 7 september 1969. Ook de kwalificatie voor het EK '72 mislukte, onder andere door een 2-0 nederlaag tegen Joegoslavië op 4 april 1971. In Split speelden behalve Piet Keizer (foto) de Ajacieden Wim Suurbier, Johan Neeskens en Gerrie Mühren. WK 1970 werd de gedisciplineerde Kessler vervangen door de beminnelijke Tsjech Frantisek Fadhronc. Het niveau van Oranje groeide, al werd het EK 1972 op het nippertje gemist. De Ajax- en Feyenoord- internationals, bij hun clubs onderworpen aan de discipline van respectievelijk Rinus Michels en Ernst Happel, zagen de wedstrijden van Oranje als een gezellig uitstapje. Fadhronc zorgde voor sfeer, de kwaliteiten van Cruijff en consorten deden de rest. Een van de meest memorabele wedstrijden uit die tijd was de oefenwedstrijd in Athene tegen Griekenland, op 16 februari 1972. Vanuit de KNVB kwamen geluiden om de 'te zachte' Fadhronc uit zijn functie te ontheffen. Het elftal, met de Ajacieden Hulshoff, Cruijff, Neeskens, Keizer en Krol, pikte dit niet en spande zich in het oefenpotje bovenmatig in: 0-5, een overwinning die zij aan Fadhronc opdroegen. Meteen hierop werd Fadhroncs minimale contract verbeterd en verlengd. Foto: Guus de Jong Foto: Guus de Jong AZINE J UN 12 000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 161