INTERMEZZO 1,1942-1974 KATERN Deelname aan toernooien: geen Het zou na de Spelen van 1948 meer dan vijfentwintig jaren duren voordat Nederland zich weer voor een groot toernooi zou weten te kwalificeren. Vooral de jaren vijftig waren bar en boos. Zonder de Nederlandse profs die in het buitenland speelden, zakte het amateuristische Nederlandse voetbal ver weg. En na de invoering van betaald voetbal in 1954 was het lek nog niet snel boven. Ajax leverde in de jaren vijftig weinig internationals: Jan Potharst, Joop Stoffelen (die enige duels aanvoerder was van Oranje), Hans Boskamp, Rinus Michels, Eddy Pieters Graafland en Piet van der Kuil. In de jaren zestig veranderde geleidelijk aan het niveau van het Nederlands voetbal. Dit gebeurde vooral in clubverband, waar de semi-profs (en een enkele full-prof als Johan Cruijff en Piet Keizer) steeds serieuzer hun 'vak' gingen uitoefenen. Ajax ontpopte zich al snel tot hofleverancier; zelfs in een seizoen waarin het geen prijs In de jaren zestig ontpopte Ajax zich tot hofleverancier van Oranje. Voor de EK- kwalificatiewedstrijd die het Nederlands elftal op 11 november 1962 tegen Zwitserland speelde (3-1), betraden zes Ajacieden het veld. Staand vanaf links: Fons van Wissen (PSV), Guus Haak (ADO), Peter van de Merwe (NAC), Bennie Muller (Ajax), Piet Ouderland (Ajax), Ton Pronk (Ajax): gehurkt: Sjaak Swart (Ajax), Henk Groot (Ajax), Tonny van der Linden (DOS), Co Prins (Ajax), Mick Clavan (SHS). won (1962-1963), leverde het wel acht internationals (Swart, Prins, Henk Groot, Keizer, Pronk, Muller, Petersen en Ouderland). Voor Ajax' aanvoerder Piet Ouderland was zijn uitverkiezing voor het Nederlandse voetbalelftal een bijzondere: het was de tweede sport waarin de voormalige basketbal-international zijn land mocht vertegenwoordigen. Ajax contracteerde in 1965 Rinus Michels. Dit veranderde de relatie tussen Ajax en Oranje voorgoed. Michels was een topteam aan het bouwen en in dat proces waren wedstrijden van Oranje vaak alleen maar lastig. Klaas Nuninga, die als Ajacied tussen 1964 en 1967 veertien interlands speelde: 'Het Nederlands elftal was in die tijd niet alles voor een voetballer. De club stond voorop. Dat hebben de bondscoaches Neville en Kessler ondervonden. We hadden in de jaren zestig niet door dat de uitstraling van het Nederlands elftal nóg groter is dan die van een club. Die gedachte kwam pas op het WK 1974. Daarvoor prevaleerde altijd het clubbelang. Er was één groot succes nodig om de impact van Oranje te realiseren. Daarnaast stapten in de jaren zestig clubs als Ajax en Feyenoord steeds meer over van het semi- naar het fullprofessionalisme. Michels was daar continu mee bezig: we moesten niet meer als amateurs maar als profs denken. Dat vroeg automatisch om een prioriteit en die lag bij de club en niet bij het Nederlands Foto: Jan Sterk Koninklijke Belgische Voetbalbond Onder <1* Hog* Banket UITNODI Git aangeboden door K. B.V.B. in de salons Vanhellemon t, Van Eycklaan, 14, te Antwerpen, op Zondag 16 April 1950, te 19 uur, ter gelegenheid van de internationale voetbalwedstrijd BLLG.IE-N E. DE. RL AN D De Heer...E3EBiamSS~$ES[SK-.. STADSKLEDIJ Uitnodiging voor een banket na de wedstrijd België - Nederland (2-0) op 16 april 1950. De heer Nederlandse Speler was aanvoerder Joop Stoffelen. elftal. We kwamen steeds verder in de Europa Cup en de beker, zodat we nóg meer gefocust waren op de eigen club. Dat was vooral een geestelijke belasting. Het Nederlands elftal kwam daar dan nog bij en dat kwam niet altijd goed uit, hoe graag ik er ook in speelde. Het niveau van het Nederlands elftal leed onder de aandacht voor de clubs. Naar verhouding was het Nederlands elftal internationaal minder sterk dan Ajax nationaal. Het talent was er wel, maar het team was geen eenheid. We waren te weinig gefocust op het resultaat en werden voor alle grote toernooien uitgeschakeld. Als enkele dagen na een interland Ajax - Feyenoord op het programma stond, speelde dat duidelijk mee in je hoofd. De club ging voor.' Ook de rivaliteit tussen Ajax en Feyenoord ging een rol spelen. Zij was zelfs van invloed op het missen van het WK 1966 in Engeland. In de kwalificatiewedstrijd thuis tegen Zwitserland experimenteerde bondscoach Dennis Neville met Ajacied Co Prins. Hij zette de middenvelder rechtsbuiten. Het experiment en de wedstrijd (0-0) flopten, waarna vooral Prins veel kritiek over zich heen kreeg, onder andere van Feyenoorders. De Ajacieden Co Prins, Henk Groot en Piet Keizer waren hierover zó gepikeerd, dat zij bedankten voor de beslissende return, die met 2-1 verloren ging. 159 'CO vriesvers Royco

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 159