WK 1932, FRANKRIJK ÖLVMFI SCffE SfWEH 1942, L0NPEN KATERN Deelnemende Ajacied: Wim Anderiesen Het WK in Frankrijk, waarvoor Nederland zich eenvoudig via Luxemburg en België had geplaatst, bracht van tevoren heel wat minder enthousiasme teweeg. Nederland had met Tsjechoslowakije, verliezend finalist in 1934, dan ook niet bijster goed geloot. 800 supporters waren op 5 juni 1938 aanwezig in Le Havre. Ajax was in Oranje vertegenwoordigd met uiteraard Wim Anderiesen en Dick Been. Laatstgenoemde kwam niet in actie; sterker nog: de Ajacied zou nooit in het Nederlands elftal spelen. Het blijft opmerkelijk dat er van het zeer succesvolle Ajax uit de 'Gouden Eeuw' maar zo weinig spelers Oranje haalden. Volkers, Van Reenen, Keizer en Van Diepenbeek kwamen niet verder dan een aantal Foto: Spaamestad Fotoarchief interlands. Maar hier droeg de eigenwijsheid van de Amsterdammers met betrekking tot Oranje aan bij. Van Reenen kreeg na zijn debuut op 8 juni 1930 tegen Hongarije al ruzie met officials. Bovendien had hij concurrentie van Wim Lagendaal en (vooral) Beb Bakhuys. En Wim Volkers verschilde lange tijd van mening over de hoeveelheid training met grote baas Karei Lotsy. Tegen de Tsjechen was Anderiesen (dus) de enige Ajacied. Hij speelde met zijn teamgenoten op 5 juni een heroïsche wedstrijd. Anderhalf uur lang hield de sterk spelende verdediging Mauk Weber, Bertus Caldenhove, Wim Anderiesen stand. In de verlenging moest Frans van der Veen (specialiteit: de kontstop) na vijf minuten geblesseerd uitvallen (wissels waren niet toegestaan). En de eveneens geblesseerde Kick Smit speelde op halve kracht. Met negeneneenhalve man redde Oranje het niet: 0-3. Het WK 1938 was het laatste toernooi van Anderiesen, die in 1940 stopte met voetballen en vier jaar later, vlak voor het verschijnen van zijn boekje, plotseling aan een longontsteking overleed. In 'Voetbalherinneringen' keek de Ajacied terug op een hoogtepunt van zijn interlandloopbaan: 'De beste wedstrijd van een Nederlandsch elftal waarin ik meespeelde, is die tegen den Ierschen Vrijstaat op 8 december 1935 te Dublin geweest.' Uitslag: 3-5. De Oranje-mannen in het gelid voorafgaanc aan de WK-wedstrijd tegen Tsjechoslowakije op 5 juni 1938 in Le Havre. Vierde van links Ajacied Wim AnHpripcpn Deelnemende Ajacied: geen toonde zich de kwaadste niet. Gezeten op de bank bij Jesse Carver hielp hij de oefenmeester als er spelers moesten worden verzorgd. Een andere Ajacied, Guus Drager, zat 'gewoon' reserve. Het Ajax-loze Oranje stelde teleur. Tegen het zwakke Ierland won het op 26 juli nog met 3-1, maar op Highbury, het veld van Arsenal, verloor de ploeg op 31 juli van de Engelse amateurs (Engeland had ook nog een nationaal elftal voor profs) na verlenging met 4-3. Geen Ajacieden in de ploeg tijdens de twee wedstrijden van Oranje op de Olympische Spelen van 1948 (de eerste Spelen in twaalf jaar). Ajacied Joop Stoffelen, die vlak voor het toernooi nog in het team stond dat de sterke Zweden met 1-0 had verslagen, had zijn rechtshalfplek moeten afstaan aan debutant Kees Krijgh van BW. Stoffelen Joop Stoffelen speelde zijn twaalf interlands voor en na de Olympische Spelen van 1948. AJAX MAGAZINE JUNI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 157