WK 1934, IIAJ-IE KATERN Deelnemende Ajacied: Wim Anderiesen En Puck van Heel die dribbelt fier, en vuurt zijn mannen aan Wim Anderiesen staat hem bij, gesteund door Pelikaan We gaan naar Rome, we gaan naar Rome Wim Bakhuijs doelpunt daar voor twee. Aldus enkele regels uit de originele liedtekst van Fred van Delden, gezongen door Bob Scholte in 1934. Het optimisme in Nederland was groot na de loting, die Nederland in de eerste ronde aan het zwakker geachte Zwitserland koppelde. Ook had Nederland in maart en april indruk gemaakt tegen België (9-3) en de WK- kwalificatiewedstrijd tegen Ierland (5-2). Ajax, in eigen land dit decennium schier onaantastbaar, leverde slechts twee internationals: de boven aangehaalde Wim Anderiesen en Jan van Diepenbeek. De bebrilde Van Diepenbeek kwam in Italië niet verder dan de reservebank, hoewel hij wel in de voorbereidingswedstrijden had gespeeld. Van Diepenbeek was een laatbloeier: hij debuteerde pas op z'n 26ste in Ajax 1 en in Oranje kwam hij pas toen hij reeds dertig jaar oud was. Ook Wim Anderiesen had een opvallende interlandloopbaan. Na zijn debuut in 1926 duurde het vier jaar voordat hij weer werd Het Nederlands elftal voorafgaand aan het EK- kwalificatieduel tegen Ierland op 8 april 1934 (5-2). De enige Ajacied in Oranje was Wim Anderiesen (staand, uiters links). Foto: Spaarnestad Fotoarchief Een fragment uit de wedstrijd Nederland - België (9-3) op 11 maart 1934. Op de voorgrond de Ajacieden Jan van Diepenbeek (links) en Wim Anderiesen. opgeroepen. Maar daarna was de spil, de rots in de branding van de defensie, niet meer weg te slaan uit Oranje: in de jaren dertig miste hij maar twee interlands. In totaal speelde Anderiesen er 46. In zijn in 1944 verschenen boekje 'Voetbalherinneringen' kwam Anderiesen verrassenderwijs niet terug op zijn eerste WK-toernooi. Misschien was de teleurstelling te groot, want Nederland verloor op 27 mei kansloos met 3-2 van Zwitserland. Het kon naar huis, net als de zesduizend fans die mee naar Italië waren gereisd. We gingen niet naar Rome, we kwamen niet verder dan Milaan. Na de smadelijke nederlaag moest 'We gaan naar Rome' het ontgelden bij de gezaghebbende journalist C.J. Groothoff. Hij beweerde boos in De Revue der Sporten: 'De fabrikant van dit dwaze liedje en zij, die meegewerkt hebben om het in korten tijd populair te maken, hebben onze voetbalsport een heel slechten dienst gedaan!' Hij kon toen niet bevroeden dat 'We gaan naar Rome' decennia later nog weieens tevergeefs uit de kast zou worden gehaald. Foto: Spaarnestad Fotoarchief Keeper Gerrit Keizer kwam niet verder dan twee interlands, de WK-kwalificatiewedstrijd tegen België op 29 april 1934 (4-2 winst) en de laatste wedstrijd van Oranje voor het WK, op 10 mei 1934 tegen Frankrijk (foto). Het 4-5 verlies leek een voorbode van het debacle van Milaan, waar Zwitserland door een 3-2 overwinning de Nederlandse Rome-droom in rook op deed gaan. AJAX MAGAZINE JUNI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 156