olympische shlen 1924, m-rijs KATERN Deelnemende Ajacied: Jan de Natris In het in 1946 verschenen boek 'Interlandwedstrijden' haalt Wim Volkers 'Voetbalherinneringen aan interessante binnen- en buitenlandse wedstrijden' op. Ondanks het conflict met Karei Lotsy dat Volkers zeven jaar uit Oranje hield, is in het boek een persoonlijk afscheidswoord van Lotsy aan de speler opgenomen. Voor het eerst selecteerde de keuzecommissie een doelman van Ajax voor een groot toernooi, maar Jan de Boer kwam in Parijs niet in actie (net als bij de Spelen van Amsterdam, vier jaar later). Vooral door de concurrentie met Gejus van der Meulen van HFC speelde De Boer in zijn loopbaan slechts vijf interlands. Wél present binnen de lijnen in Parijs was Jan de Natris, die op 27 mei in de eerste wedstrijd tegen Roemenië voor 500 toeschouwers met een strafschop de eindstand op 6-0 bepaalde. Nederland viel in Parijs voor het eerst in de Olympische geschiedenis buiten de prijzen, maar het speelde er wel een van zijn beste wedstrijden. Tegen de latere toernooiwinnaar Uruguay speelde Nederland op 6 juni fantastisch. Opnieuw was De Natris de grote uitblinker. De Ajacied verzond vanaf de vleugel de prachtigste voorzetten. Uit één ervan, na een schitterende passeerbeweging waarmee Andrade het Bois de Boulogne in werd gestuurd, nam Nederland een voorsprong via Kees Pijl. Nadat de Zuid-Amerikanen na rust langszij waren gekomen, schonk scheidsrechter Vallet vlak voor tijd Uruguay een penalty. Niemand wist waarom (later verklaarde Vallet dat het om een handsbal ging), maar Nederland miste zo wel de finale (1-2). Zonder de geblesseerde De Een reünie van oud internationals, onder wie de Ajacieden Jan de Boer (staand, tweede van rechts), Jan de Natris (voorste rij, uiterst links) en Wim Volkers (voorste rij, tweede van links). Natris speelde Nederland in de strijd om de derde plaats met 1-1 gelijk tegen Zweden. In de replay was De Natris er weer bij, maar het mocht niet baten: 1-3. Ajacied Wim Volkers speelde tussen 1924 en 1932 slechts zeven interlands. Dat lag aan een conflict met Karei Lotsy over de hoeveelheid training, waardoor hij tussen 1925 en 1932 niet opgeroepen werd. Desondanks beleefde 'de Mug' zijn hoogtepunt in het shirt van het Nederlands elftal. 'De mooiste goal van mijn leven' noemde hij de 2-0 tegen Duitsland op 29 maart 1925, toen hij in een dribble over het halve veld langs twee Duitsers snelde en de uitgekomen doelman Zolper met een lob verraste. AJAX MAGAZINE JUNI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 153