oimnscm spelen mo, Antwerpen KATERN Deelnemende Ajacieden: Jan van Dort, Jan de Natris In de eerste interland na de Eerste Wereldoorlog scoorden voor het eerst Ajacieden in Oranje. Op 9 juni 1919 maakten tijdens Nederland - Zweden Theo Brokmann en Wim Gupffert respectievelijk de eerste en de derde treffer (3-1). Het tweetal was er echter een jaar later in Antwerpen op de Olympische Spelen niet bij. Het eerste conflict tussen een Ajacied en (de officials van) Oranje ontstond tijdens dit toernooi. De huisvesting was de reden van de botsing, waarin de eigenzinnige Ajax-aanvaller Jan de Natris een hoofdrol speelde. Om kosten te besparen had het Nederlands Olympisch Comité voor de sporters geen hotel gehuurd, maar een oorlogsbodem, de Hollandia, aan de Schelde laten afmeren. Voor de acht tweepersoonscabines kwamen echter alleen de zwemsters in aanmerking. De voetballers (en de andere atleten) verbleven in vierpersoonscabines, zonder licht en water en met slechts een patrijspoortje voor de luchtverversing. De voetballers, onder wie naast De Natris nog een Ajacied, rechtsbinnen Jan van Dort, waren hierover zeer ontstemd, vooral omdat de officials wél in een comfortabel hotel verbleven. De Natris en Harry Dénis (HBS) boekten op eigen kosten een hotel, maar voegden zich later toch bij hun teamgenoten. De official Van Limburg Stirum leende de spelersgroep als goedmakertje een grammofoon en wat Jan de Natris speelde twintig van zijn 23 interlands als Ajacied. platen, maar de 78-toerenschijven zeilden even later, ingesmeerd met jam, over de Schelde. Nadat De Natris met enkele ploeggenoten ook nog het nachtleven was ingedoken, schorste het NOC de 'rebellen'. En geheel in lijn met het vaak draaikonterige gedrag van bestuurders ging deze schorsing pas in na de groepswedstrijden, waarin nota bene De Natris met een fantastische solo Nederland in de verlenging langs Zweden had gebracht (5-4). Na een stakingsdreigement van de spelers werden niet alle boosdoeners gestraft: alleen De Natris en Bulder kregen een schorsing. Zeven maanden na zijn verbanning werd De Natris weer geselecteerd voor Oranje. Nederland behaalde overigens in België voor de derde achtereenvolgende keer de derde plaats op de Olympische Spelen. Hiervoor was wel de 'hulp' van Tsjechoslowakije nodig, dat in de finale tegen België van het veld was gelopen en werd gediskwalificeerd. Hierdoor schoof het als vierde geëindigde Holland automatisch een plaats op. Het Nederlands elftal bij aankomst in Antwerpen, waar vrijwel onmiddellijk rebellie uitbrak onder de spelers vanwege de slechte huisvesting. Foto: Spaarnestad Fotoarchief *«uiu AJAX MAGAZINE JUNI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 151