ÖLYMPI SC/fE SPQ-EN1912, STOCKHOLM KATERN Hofleverancier 'Het lijkt erop dat er altijd gezeik rond Oranje moet zijn. Duitsers en Italianen weten zich veel beter weg te cijferen. Zij nemen het zoals het komt.' Aldus Jan Wouters, enige jaren geleden. De voormalige Ajacied geeft in drie zinnen een wezenlijk aspect van de historie van Oranje aan. Onlangs was het de medische staf die weer voor opwinding zorgde. Bij het 'gezeik' zijn meestal Ajacieden betrokken. Want de hofleverancier van Oranje (96 internationals) zorgde niet alleen voor kwaliteit op het veld. Buiten het veld roerde men zich ook flink. Een overzicht van een eeuw Oranje en Ajax, aan de hand van de toernooien waarvoor het Nederlands elftal zich wist te kwalificeren. Ondanks alles. Deelnemende Ajacied: Gé Fortgens Voetbal was op de Olympische Spelen van 1908 in Londen voor het eerst een olympische sport. Slechts zes landen namen deel, waaronder het sinds één jaar in oranje shirts spelende Nederland. Oranje verloor van de amateurs van Engeland (4-0) en won van Zweden (2-0). Drie jaar later speelde voor het eerst een speler van Ajax in het Nederlands elftal. 'Volksjongen' Gé Fortgens debuteerde op 19 maart 1911 tegen België, temidden van voornamelijk welgestelde teamgenoten (1-5). Zijn uitverkiezing maakte zoveel indruk binnen de Ajax-gelederen, dat hij gehuldigd werd, compleet met krans. De kleine rechtshalf, een harde werker, speelde later nog zeven keer in het Nederlands elftal, waarvan de wedstrijd tegen Denemarken op de Olympische Spelen van 1912 de laatste was. Het had overigens niet veel gescheeld of het voetbaltoernooi was in Stockholm niet doorgegaan, omdat het Zweeds Olympisch Comité twijfelde aan de populariteit van de Ajax' eerste international, Gé Fortgens, speelde in 1911 en 1912 acht wedstrijden met het Nederlands elftal. Op 24 maart 1912 was hij van de partij (links, zittend op de bal) toen voorafgaand aan Nederland - Duitsland (5-5) aan Spartaan Bok de Korver een krans werd aangeboden t.g.v. diens 25ste interland. sport. Nadat het groene licht was gegeven, bleek men in Nederland weer te twijfelen. Enkelen in het bestuur van de NVB vonden Nederland niet goed genoeg om deel te nemen. Pas op het allerlaatste ogenblik besloot men af te reizen. Daags voor het toernooi arriveerde de ploeg in Stockholm, waarna binnen twee dagen Zweden (4-3 n.v.) en Oostenrijk (3-1) werden verslagen. Fortgens was tegen Oostenrijk in de ploeg gekomen, en stond ook in de basis in de halve finale tegen Denemarken. De warmte en de twee wedstrijden kort achter elkaar eisten toen hun tol. Nederland verloor kansloos met 4-1. Fortgens speelde volgens velen de Denen in de kaart door te aanvallend te spelen. In de wedstrijd om de derde plaats tegen Finland (9-0 winst) was hij er dan ook niet meer bij. 150 AJAX MAGAZINE JUNI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 150