ontdekt op de helm een man met een paardenlijf, een zogeheten centauer, die vecht met een andere figuur. Op de klep van het hoofddeksel is een fantasiedier te zien, een soort magische vogel. Het beeld is misschien begin 1900 gemaakt, maar zeker is dat niet. Het is een kopie, in het originele voorbeeld was de kop een onderdeel van een beroemde beeldengroep, die bekend stond als de Pasquino-groep. Die groep bestaat uit twee figuren, van wie de een de ander, die kennelijk gewond is, moet ondersteunen. Archeologen zijn het oneens over wie die twee personen voorstellen en hoe oud de beeldengroep eigenlijk is. Sommigen beweren dat de figuur met de grote helm inderdaad Ajax is, die de in elkaar gezakte Achilles in zijn armen houdt. Maar anderen beweren met evenveel stelligheid dat het juist Ajax is die het onderspit delft. Hij zou door een onbekende soldaat worden ondersteund. In dat geval zou Ajax het slachtoffer zijn, en niet de held. De man met de helm zou dan een onbekende soldaat zijn en de voetbalclub zou dan als logo de kop van een onbekende soldaat hebben. Een ander idee, dat ook zeer lang heeft Het Ajax Museum is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uurbehalve op de dagen waarop Ajax een thuiswedstrijd speelt. Een bezoek aan het museum maakt onderdeel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondleiding door de ArenA en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kinderrondleidingen, met spelletjes en een cadeautje. De prijs van de World of Ajax Tour bedraagt f 19,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders betalen fl 7, - p.p. Voor grote groepen gelden speciale tarieven. Voor inlichtingen en reserveringen: 020-3111333. standgehouden, is dat het bij de kop zou gaan om Menelaos, die het lichaam van Patroklos ondersteunt. In elk geval was het thema van de twee strijders zeer geliefd in de klassieke oudheid, want er zijn zeker dertien replica's van bekend, waarvan er bijvoorbeeld twee in het Vaticaans museum in Rome te bezichtigen zijn en een in Florence, in de Loggia dei Lanzi. Is het bij het beeld dus onduidelijk of we hier te maken hebben met Ajax, Achilles of Menelaos, om nu tot de conclusie te komen dat de voetbalclub Ajax eigenlijk anders zou moeten heten, voert te ver. We mogen niet vergeten dat de oprichters éérst kozen voor de naam Ajax en die naam gebruikten samen met het embleem van het voetballertje. Pas toen na 1925 dit oude embleem werd vervangen door de Ajax- kop, is er verwarring ontstaan. Inmiddels is het embleem zodanig gestileerd, dat de symbolen op het hoofddeksel van de Griekse held - die erop zouden kunnen wijzen dat hij Ajax niet is - in het geheel niet meer zichtbaar zijn. Maar ook het beeld in het Ajax Museum is zo sterk verbonden met de geschiedenis van de club, dat het, Ajax of niet, zijn ereplaats volledig verdient. Met dank aan R. van Beek, Allard Piersonmuseum AJAX MAGAZINE JUNI 2000 147

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 147