Wie is de ware Ajax? De buste van een Griekse held In de rubriek 'Museumstukken' wordt telkens een aantal uitzonderlijke voorwerpen belicht. Dit keer is dat de kop van Ajax, die voor velen zeer goed herkenbaar is, bijvoorbeeld in het clublogo. Onderzoekers naar de klassieke oudheid hebben eeuwenlang discussie gevoerd over het beeld. En sommigen betwijfelen zelfs of de voorgestelde 'onze' Ajax wel is. Ajax is een beid uit de Griekse mythologie. In de verhalen van Romeros is hij een van de sterkste en moedigste strijders, die als reen stormram door het vijandelijke leger raast. Hij «rijdt vaak samen met zijn halfbroer eb ook met een kleinere naamgenoot, de zoon van Oileus. Er zijn dus twee figuren met de naam waarnaar de inmiddels eveneens legendarische voetbalclub is vernoemd. De twee naamgenoten staan bekend als 'Aianten'. Het is zeer waarschijnlijk dat de voetballers die Ajax hebben opgericht het over de grote en meest beroemde Ajax hadden, MMSEMMSTMKKEN door Koosje Hofman en Carel Berenschot toen zij de clubnaam bedachten. De dood van de grote Ajax, van onze clubheid, was helaas minder heldhaftig dan zijn leven. Hij ging niet in het harnas ten onder, zoals bijna iedere Griekse held, maar pleegde uit woede en teleurstelling zelfmoord. Hij had er namelijk op gerekend dat hij de wapenrusting van de overleden Achilles zou erven. Toen dit niet doorging, stortte hij zich blind van razernij op zijn bondgenoten. Later schaamde hij zich hierom zó dat hij zich van het leven beroofde. Deze zelfmoordscène is op oude Griekse vazen op verschillende manieren afgebeeld. Een beroemd geworden voorstelling toont Ajax tijdens de voorbereidingen op zijn eigen dood: hij plant zijn zwaard in de grond om zich erop te kunnen storten. In 1925 maakten de Ajax-leden voor het eerst kennis met het gezicht van Ajax: zijn kop prijkte toen op een porseleinen bord, dat werd gepresenteerd bij het zilveren jubileum. Twee jaar later maakte de kop zijn debuut in het Clubnieuws van Ajax. Daarmee werd het oude embleem, een voetballertje in een Ajax-tenue, voorgoed vervangen door de Ajax-kop. Vele jaren later stuitte het Ajax-lid Rolf Leeser bij een antiquair op een beeld dat sterk leek op de Ajax van het logo. Hij kocht het en schonk het aan Ajax, dat het kunstwerk dankbaar in ontvangst nam. Sinds 1997 staat het in het museum. Beeldengroep Het beeld heeft hetzelfde hoofddeksel als is afgebeeld op het oude logo. Wie goed kijkt Ajax bereidt op het strand zijn zelfmoord voor (zwartfigurige buikamfoor, ca. 530- 520 v.C.). 146 AJAXMAGAZINE JUNI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 146