de Leeu M N|É? A Foto: Louis van de Vuurst De ontdekking dat er zonder rivaal niets is. Hij schudde zijn hoofd en vermande zich. 'Tegenstanders zijn er in deze wereld nog genoeg, het wordt alleen hoog tijd voor een nieuwe. Want als je niet meer kan verliezen, valt er nog maar weinig te winnen!' Johan Cruijff had het zelf gezegd kunnen hebben. Richard grinnikte en ging voorbij de televisiezaal naar buiten, de cour op. De goals stonden er vergeten bij, de netten al binnengehaald voor de vakantie. Voor zich zag Richard de doelpunten die hij hier in de loop van de jaren gemaakt had, in zijn hoofd weerklonk het machtige geluid van de bal die de touwen raakt na een striemend schot. Vanaf vandaag was het allemaal plotseling verleden tijd. Hier, op dit grasveldje, waren illusies geboren, hier waren illusies voorgoed verloren gegaan. Hier was zijn droom om ooit de gevierde middenvoor van Ajax te worden, gestrand in een overvloed aan werkelijkheid. Richard liep naar het midden van het veld. Hoe vaak had hij niet hier gestaan voor de aftrap van weer een wedstrijd die minder belangrijk was dan hij eigenlijk wilde? En hoe vaak had hij dan niet in stilte gezworen ooit hier terug te keren als succesvol voetballer? Om iedereen te tonen dat ze hem al die tijd ten onrechte zo achteloos behandeld hadden. Om te bewijzen dat hij wel degelijk iemand was. Hij draaide zich om. 'Ik kom terug!' riep hij uit, zijn vinger priemend naar de koepel. 'Hoor je me, ik word iemand, en dan kom ik terug! Begrepen?' 'Begrepen?' echode het statige gebouw onverschillig. Wat had het ook anders kunnen antwoorden? Richard liep terug naar binnen. Vanuit de recreatiezaal hoorde hij rumoer. Daar vierden zijn klasgenoten het einde van het jaar, het einde van de examens, het begin van de vakantie, het begin van, ja, het begin van wat eigenlijk? Studeren leek hem een gruwel na zes jaar kostschool. De duizenden en duizenden verplichte uren in de studiezaal hadden hun uitwerking niet gemist. Stilletjes liep hij naar de studiezaal waar zijn tas reeds ingepakt op hem stond te wachten. Een groepje feestvierders riep hem vanuit de verte, maar hij reageerde niet. Geen zin in dat gedoe, hij was hier al veel te lang geweest. Hij haalde een hand door zijn haar en liep met zijn tas over zijn schouder naar de hoofdingang. Hij opende dezelfde deur als die waar hij zes jaar geleden voor het eerst door naar binnen was gegaan. Ditmaal De afgelopen twee seizoenen publiceerde Rick de Leeuw in Ajax Magazine het verhaal van Richard Koningeen jongen die door wreed toeval als twaalfjarige op een katholieke jongenskostschool belandt. Daar houdt hij zich staande met hulp uit onverwachte hoek. De zestien afleveringen van het verhaal zijn bewerkt tot de roman 'De laatste held', die in augustus bij Nijgh en Van Ditmar verschijnt. echter mocht hij naar buiten. De zon scheen en het rook naar de lente. De geur van belofte hing in de lucht. Hij hoorde een pauw schreeuwen in de verte. 'Wacht maar,' fluisterde hij. 'Ik kom terug. Heus, ooit kom ik terug!' Zachtjes sloot hij de hoge houten deur achter zich en liep de lange oprijlaan af. Zonder omkijken, zijn toekomst tegemoet. ETNDE AJAX MAGAZINE JUNI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 142