'Zeker voor het type speler m dat ik benr was het lastig om mijn oude niveau weer te halen. Maar niemand had me ook beloofd dat het gemakkelijk zou worden' uiteindelijk Ajax zelfs te verkiezen boven Barcelona. Sta je als een van de talentvolste kunstschilders van jouw tijd opeens op een wankele steiger kozijnen af te krabben. Hij haalt zijn schouders op. 'Zo zou je het misschien kunnen zeggen,' antwoordt hij op de vraag of hij het gevoel heeft op het verkeerde moment naar Ajax te zijn gekomen. Het jaar waarin het honderdjarig bestaan luister moest worden bijgezet, werd in ieder geval een jaar om nooit te vergeten. De tranen staan hem in de ogen; de neus snottert. Gronkjaer heeft last van hooikoorts en de zomer zette vroeg in dit jaar. Gronkjaer: 'Het was een moeilijk seizoen. Voor de ploeg, maar ook voor mij persoonlijk. Ik begon met een langdurige blessure. Toen ik terugkwam, was duidelijk dat het elftal niet draaide. Het viel daardoor niet mee om de draad weer op te pakken. Zeker voor het type speler dat ik ben, was het lastig om mijn oude niveau weer te halen. Maar niemand had me ook beloofd dat het gemakkelijk zou worden.' tegen veel rode kaarten op. En zo was er met iedereen wel wat. Het klopt dat veel - te veel - spelers hun eigen niveau niet haalden. Er is van alles geprobeerd om de zaak te keren, maar het bleek uiteindelijk onbegonnen werk. De vragen waren gemakkelijk. Hoe komt het en wat moeten we doen om het te veranderen? De antwoorden zijn nooit gekomen. Althans, niet de goede antwoorden, want het veranderde niet. Heel soms leek het of we het eindelijk te pakken hadden. Dan gloorde er een sprankje hoop. Maar direct de volgende wedstrijd was al duidelijk dat de vorige wedstrijd een incident was; een tijdelijke opleving. En dan is de moedeloosheid eens zo groot. Dan waren we vijftien minuten onderweg en stonden we al weer met 2-0 achter. Je vocht tegen een muur. Vergelijk het met jouw werk. Jij moet verhalen schrijven. Schrijf je een keer een slecht verhaal, dan kan je zeggen: goed, vergeten en volgende keer lukt het wel. Maar als je een half jaar lang iedere keer een slecht verhaal aflevert, hoe voel je je dan? Het Sprankje hoop Het is een prestatie op zich om nog zo'n niveau te halen als het elftal niet draait. Dat lukte Gronkjaer. Voor hem, zowel als voor Cristian Chivu, was er bewondering. Gronkjaer: 'Zelf kan ik weinig zeggen over mijn eigen progressie. Daar moeten anderen maar over oordelen. Cristian is 19, ik ben 22. Als je zo jong bent, ben je sowieso niet in staat om het elftal op sleeptouw te nemen. En bij ons is het ook niet altijd even lekker gegaan. Ik was geblesseerd en had moeite om terug te komen; Cristian speelde goed, maar liep AJAX MAGAZINE JUNI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 13