De gouden lichting van trainer Dick de Groot. Negen jongens maakten in één keer de overstap van de B- junioren naar de A1. Staand derde van links Richard Witschge, naast hem Dennis Bergkamp. Zittend helemaal links Ronald de Boer en Bryan Roy met aan het eind van de rij Danny Muller en Frank de Boer. Louis van Gaal, Gerard van der Lem, Herman Borman, Jan Olde Riekerink en als laatste John van 't Schip. Aan het elftal van de De Boertjes, Richard Witschge, Bryan Roy, Dennis Bergkamp, Danny Muller en Danny Hesp bewaart hij mooie herinneringen. 'Die jongens kwamen rechtstreeks van de BI naar de Al en maakten ook weer snel de overstap naar het tweede. Op zaterdag deden zij mee met de Al en 's maandags met het tweede elftal. Tegenwoordig is dat onmogelijk. Het is een uitzondering als een jongen de A2 overslaat.' De naam van John van 't Schip doet Harms ook altijd glimlachen. Zes jaar lang had hij hem in de jeugd en het afgelopen seizoen hadden Schippie en Harms samen de Al onder hun hoede. 'Van 't Schip kon een koprol maken in een tl-buis, zo dun was-ie vroeger. Hij speelde bij de C'tjes in de punt op het middenveld op nummer 10. Zijn trainer bij de B-junioren, Dick de Groot, vond Van 't Schip veel te iel voor de positie achter de spitsen en posteerde hem aan de zijkant. Daardoor is Schip rechtsbuiten geworden en nooit meer, soms tot zijn eigen verdriet, van die plek vandaan gekomen.' Tegenwoordig speelt de frêle aanvaller weer op zijn oude stek met Lucky Ajax. Kleermaker Harms praat met zoveel liefde over voetbal en heeft zoveel vakkennis dat het een logisch stap geweest zou zijn als hij trainer was geworden, maar daar werd thuis anders over gedacht. 'Van huis uit kom ik uit een confectiefamilie. Mijn vader, oom en opa waren persers en mijn tante zat in het bont. Zelf mocht ik geen perser worden. Dan stond ik een hele dag met een strijkbout te zwaaien en dat was te min. Cas moest kleermaker worden. Dat was een echt vak. Als kleermaker kon je redelijk Staand vierde van links de voorlopig laatste grote spits die Ajax heeft voorgebracht, Patrick Kluivert. Naast Co Adriaanse en Cas Harms staat Dave van den Bergh. Zitten vierde van rechts Nordin Wooter. verdienen, maar dan moest er wel altijd gewerkt worden. Ik heb nooit de tijd gehad om mij op iets anders te concentreren en was al blij als ik een keer kon trainen.' Op zijn negenenvijftigste treedt Harms alsnog in dienst bij Ajax. Voor het eerst in zijn leven kan hij zich uitsluitend met voetbal bezighouden. 'Soren Lerby vroeg vorig jaar of ik voor hem wilde komen werken. De oud-Ajacied en voetbalmakelaar wilde hierover wel open kaart spelen met Ajax. Danny Blind, toen nog directeur spelersbeleid, wilde mij graag behouden voor de club. Dus bleef ik.' Uiteindelijk heeft het bijna een seizoen geduurd voor het dienstverband van Harms een feit was. Blind stapte op en zo bleef het toevoegen van Harms aan de scouting maanden liggen. 'Voor de andere vaste scouts Herman Borman en Ton Pronk was dat vervelend. Heel veel werk kwam op hen neer.' De eerste klus die Harms kreeg was een week naar het EK voor jongens onder de 17 jaar in Israël. Harms scout tussen 8 en 18 maar zal zich vooral concentreren op de leeftijdsgroep 14-18 omdat hij exact weet wat er in Nederland rondloopt. 'De spitsen van vroeger hebben het allemaal gemaakt: Johnny Bosman, Wim Kieft, Marco van Basten en als laatste Patrick Kluivert. De laatste jaren heeft Ajax alleen nog buitenlandse spitsen en daar moet snel verandering in komen.' Er is een schone taak voor Harms weggelegd. mderVMe tVeentje 114 AJAX MAGAZINE JUNI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 114