mijn idee te snel de schouders opgehaald. Spelers vinden te vaak dat zij het fantastisch gedaan hebben, al hebben ze een hele wedstrijd maar twee goede acties gemaakt.' Harms begrijpt eveneens niet dat spelers zo snel willen doorstromen naar het tweede elftal, terwijl de Al een prachtig elftal is om veel ervaring in op te doen. In de Al spelen de goede jongens elke wedstrijd, ze trainen zes keer per week en nemen daarnaast deel aan internationale toernooien. In de eerste periode dat Harms bij de Al zat, ging hij niet mee naar buitenlandse toernooien. 'Ik kreeg geen toestemming van mijn baas. Het was een klein bedrijf en als ik weg was lag de boel plat. Heel veel reizen zijn daardoor aan mijn neus voorbijgegaan.' In zijn eerste jaar bij de Al hield Harms één keer voet bij stuk. Hij moest en zou mee naar een zesdaags toernooi in Ljubljana in het voormalige Joegoslavië, ook al vond zijn baas het niet goed. 'Het toernooi was in oktober en van woede heeft mijn baas tot januari niet met mij gesproken. Daarna ben ik nooit meer meegegaan, tot ik weg was bij die baas.' Trainers Zodra jongens van de Al de overstap maken naar het tweede is de regelmaat die zij bij het hoogste jeudelftal hadden, verdwenen. Harms kan zich dan ook niet voorstellen dat spelers roepen dat zij het gezien hebben in de Al. 'In het tweede komen ze niet altijd aan spelen toe. Vaak is het een elftal waarin de bankzitters en de geblesseerden van het eerste spelen. Bovendien worden voor tweede- elftalspelers geen internationale toernooien georganiseerd.' Een mooi voorbeeld vindt Harms het verloop van de carrière van Andy van der Meijde. Vorig seizoen had hij een matig jaar in het tweede. Het afgelopen seizoen werd de buitenspeler verhuurd aan FC Twente. Hij kwam weer aan spelen toe en daarmee groeide zijn vertrouwen. Van der Meijde had snel weer het niveau dat hij ook in de Al had en komt komend seizoen terug bij Ajax. Het technische gedeelte heeft Harms altijd het leukste gevonden aan het begeleider zijn. 'Toen ik begon onderhield ik de contacten met de ouders en de scholen. Nadat de schoolcommissie was opgericht, viel die rol weg en werd bij de hogere elftallen een leider meer een assistent trainer waardoor de band met de trainer sterker werd.' Harms heeft vele coaches zien gaan en komen bij de Al, waar hij begon met Aad de Mos. Daarna volgden nog Tonny Bruins Slot, Hassie van Wijk, Spitz Kohn, Cor van der Hart, Dick de Groot, Co Adriaanse, In Zeist werd de strijd om het algehele landskampioenschap gespeeld. De A1 werd toen getraind door Hassie van Wijk. Zittend vierde van links Marco van Basten. Staand tweede van rechts Stanley Menzo. De A1 onder leiding van Tonny Bruins Slot. Staand derde van links Johnny Bosman, staand vierde van rechts Marco van Basten en zittend in het midden de huidige keeper van het eerste elftal Fred Grim. AJAX MAGAZINE JUNI 2000 113

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 113