Panhuis, jongens die ik later weer bij de Al tegenkwam.' Harms probeert vijfentwintig jaar begeleiding samen te vatten maar de verschillen zijn zo groot dat er geen gemakkelijke omschrijving te maken is. 'De gang van zaken rond de jeugdwedstrijden is absoluut niet te vergelijken met die van toen. Er was geen bus die de jongetjes naar de tegenstander bracht. Alle ouders verzamelden bij Ajax en in colonne gingen we naar de uitwedstrijd.' Ook de rol van Harms zelf werd in de loop der jaren anders. In het Foto: Louis van de Vuurst begin deed hij de wedstrijdbespreking, de verzorging en de coaching helemaal alleen. Nu zijn er een trainer, een fysiotherapeut en een leider bij. Bij de C-junioren ging Harms werken met trainer Cees Groot. 'Dat was in een periode dat Cees in zijn eentje dertien elftallen trainde. Toen was er nog niet voor elke groep een trainer zoals nu. Iedereen vond het heel normaal dat hij de hele dag op het veld stond.' Mentaliteit In 1980 maakte Harms de overstap naar de Al. Met een tussenpoze van twee jaar omdat toen zijn zoon Ruud in de Al zat, bleef hij het hoogste jeugdelftal twintig jaar trouw. Hij kan geen voetbalwedstrijd kijken of er zit wel een jongen bij met wie hij gewerkt heeft. Hij wordt dan ook geregeld overvallen door weemoed. 'Vaak denk ik: liepen ze maar hier. Bij Edgar Davids heb ik dat het sterkst. Dat is zo'n fantastische voetballer. Hadden we hier nog maar zo'n speler. En dat geldt ook voor Van der Sar.' In de loop der jaren is er veel veranderd op trainersgebied, maar ook op het gebied van kleding. Vroeger had iedereen zijn eigen kleur trainingspak. Nu krijgen de spelers aan het begin van het seizoen een enorm pakket: twee trainingspakken, trainingskleding, hotelpakken, zeven paar schoenen, waaronder loopschoenen, hotelschoenen, kicksen met korte en lange nop en kunstgrasschoenen. Te veel om op te noemen. Voorheen betaalden de jongens zelf hun kicksen, waar zij dan ook heel erg zuinig op waren. Nu wordt snel om een paar nieuwe schoenen gevraagd. 'Het kost toch niets.' Harms vindt dat tekenend voor de huidige generatie voetballers. Spelers zijn gemakzuchtiger geworden. 'De generatie van Van 't Schip en Silooy is dan ook een hele andere dan die van nu. Daar kan niemand iets aan veranderen. Vroeger werden de jongens door hun vader en moeder gebracht en dat gaf een aparte gezelligheid. We hadden veel meer contact met de ouders. Tegenwoordig zie je de vader en moeder van spelers in de hogere leeftijdsgroepen helemaal niet meer. Ze worden gehaald en gebracht met busjes. Daarnaast zijn de gedachten over voetbal in mijn ogen veel te veel veranderd, ook al dragen wij altijd uit dat je voetbalt omdat je het leuk vindt en niet om een andere reden. Maar geld speelt momenteel een veel te belangrijke rol. Jongens waren vroeger blij als ze naar het tweede elftal mochten. Dan kon je aardig voetballen. Je kwam op amateurbasis in het tweede en dan moest daar gestreden worden voor een contract. Nu bestaat die selectie volledig uit contractspelers. De zaakwaarnemers en hun spelers hebben het voor het zeggen. Doordat jongens vroeg hun geld verdienen, maar eigenlijk nog een tijd te gaan hebben in de jeugd, worden naar AJAX MAGAZINE JUNI 2000 111

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 111