bijzondere nieuwjaarsdag werd aldus besloten met dit prachtige feest. Jubileumboek Het weerzien met de Ajax-familie liet niet lang op zich wachten. Op zondag 19 april was een groot aantal Ajacieden aanwezig op sportcomplex De Toekomst, waar het officiële jubileumboek ten doop werd gehouden. Bij het jubileum in 1950 was het zogeheten 'Gouden Boek' verschenen, dus lag het voor de hand dat er ook bij het honderdjarig bestaan een imponerend drukwerk zou ontstaan. Het bleek inderdaad niet zomaar een boek, want samensteller Rob van Zoest en schrijvers David Endt, Sytse van der Zee en Carel Berenschot hadden er werkelijk iets bijzonders van gemaakt. 'Het is eigenlijk een jubelboek,' verwoordde Rob van Zoest en daarin had hij gelijk. Het boek ziet er werkelijk schitterend uit en ook inhoudelijk is het een ontroerend geheel. Verhalen, foto's, een prachtige kroniek en aan het slot een index met zesduizend namen van mannen en jongens die bij Ajax hebben gespeeld. 'Alleen door dit boek zou je al van Ajax gaan houden,' schreef VI in z'n recensie. Het eerste exemplaar werd uitgereikt aan voorzitter van Praag, die het boek ter Foto: Yvonne Witte Hans Westerhof voor het eerst als Ajax' hoofdtrainer in actie op het trainingsveld. Foto: Louis van de Vuurst beschikking stelde aan het Ajax Museum. In zijn speech noemde Rob van Zoest de index van die zesduizend namen het meest bijzondere. De meest indrukwekkende uitspraak vond hij die van keeper Jan de Boer die de kern van het voetbal ooit samenvatte met de woorden: vriendschap, saamhorigheid en clubliefde. Deze gevoelens moeten ook hebben geleefd bij de samensteller en auteurs, want anders zou het nooit tot zo'n uniek document 1 gekomen zijn. Ontnuchtering Zondag 19 maart was niet alleen de dag van de boekpresentatie, want er stond ook nog een competitiewedstrijd op het programma. Geen onbelangrijke, want FC Twente kwam op bezoek in de ArenA. Om in de buurt te blijven van de bovenste plaatsen moest Ajax het duel winnen, maar dat gold eigenlijk ook voor de gasten uit Enschede. Het kampioenschap was dan wel vergeven, maar een tweede of derde plaats op de ranglijst zou uitzicht bieden op Europees voetbal. Ter ere van het eeuwfeest trad Ajax aan in nostalgische tenues zonder reclame, met knoopjes op het shirt en zwarte kousen. De ploeg werd bovendien gadegeslagen door Louis van Gaal, De Boertjes, Winston Bogarde, Michael Reiziger en Patrick Kluivert, die naar Amsterdam waren gekomen om Ajax persoonlijk te feliciteren met het jubileum. Zij zagen Ajax aanvankelijk prima van start De eerste grote klus is daar. Hans Westerhof betreedt het veld voor hét duel tegen NEC. AJAX MAGAZINE MEI 2000 gaan, maar niet tot scoren komen. De 1-0 achterstand die na een half uur werd opgelopen, was dan ook een behoorlijke teleurstelling. Met nog een uur te spelen, kon er echter nog van alles gebeuren. Vlak voor de rust werd FC Twente getroffen door een rode kaart, waardoor de Tukkers de hele tweede helft met tien man speelden. Ondanks de numerieke meerderheid maakte Ajax tevergeefs jacht op de gelijkmaker. De verdediging van FC Twente bleek een onneembare hindernis en met veel strijdlust bleven de gasten uiteindelijk vrij gemakkelijk overeind. Een afgekeurde goal van Wamberto was Ajax' enige wapenfeit. Jan Wouters overzag de schade na afloop met lede ogen. 'Deze tik komt behoorlijk hard aan. De sfeer in het stadion was geweldig. Ook het publiek wilde feestvieren. Ik kan me goed voorstellen dat de mensen hun ongenoegen uiten. Ik heb er begrip voor. Ik ga echt niet lachend naar huis,' aldus de treurende trainer. In een weekend vol mooie momenten werd de wedstrijd tegen FC Twente een anticlimax. Wisseling van de wacht Door de nederlaag tegen FC Twente belandde Ajax op de vijfde plaats van de ranglijst. Met veel ploegen dicht bij elkaar werd het vooruitzicht op Europees voetbal niet veel beter. Als dan ook het spel en de resultaten onder de maat blijven, wordt de druk op spelers en trainer alleen maar groter. Het voetbal kent z'n eigen wetten en één daarvan is dat de trainer het moet ontgelden als het succes uitblijft. Na de 67

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 67