'De band met steeds heel erg sterk' hem aan het hart. Als het gesprek op de roemloze aftocht van trainerscollega Jan Wouters komt, toont Van der Lem zich plotseling van een kribbige kant: 'Die situatie kent alleen maar verliezers! Wat Wouters is overkomen is natuurlijk heel erg, maar de club moet ook een heel negatieve beslissing nemen. Een beslissing waarmee iemand wordt beschadigd.' Dan slaat de geïrriteerdheid om in een lichte gêne. 'Ik zit hier veilig in de luwte, maar ik voel met Jan mee. De situatie was vanaf zijn aantreden al niet optimaal. Dat is eigenlijk nooit anders geweest. Steeds werd hij geconfronteerd met mindere zaken.' Weer feller: 'Wat betreft de rol van de media kan ik me best voorstellen dat Jan soms het gevoel van een hetze had. Hij zag de pers als vijand. Ik kan me daar wel iets bij indenken. Ik zie de pers ook als noodzakelijk kwaad, waar je vanuit je functie wel mee moet werken. Een van de nadelen is dat de pers me berooft van mijn anonimiteit. En te vaak word je om commentaar gevraagd op geruchten. Om daar tijd aan te spenderen: daar is het werk toch te druk voor.' 'De band met Ajax is nog steeds heel erg sterk. Het doet me daarom wat te moeten constateren dat het niet goed gaat. Het is een zorgelijke ontwikkeling dat jeugdspelers de motivatie niet meer hebben om door te stromen richting eerste elftal. Simpelweg omdat ze vaak te veel spelers voor zich hebben. Selectiespelers met een langlopend contract. Steeds minder talenten krijgen daardoor nog een echte kans en zoeken het liever elders. Bij een club, waar de kans op een doorbraak groter is.' Na slechts een half seizoen op eigen benen kan hij daar al volop over mee praten. 'We worden regelmatig gebeld door zaakwaarnemers van spelers die graag naar AZ willen. En dat terwijl ik er nog steeds van overtuigd ben dat Ajax nog steeds de beste jeugdopleiding van Nederland heeft! Daar lopen zoveel talenten rond... Ik heb liever dat die jongens naar mij komen dan dat ze naar Feyenoord of PSV gaan. Bij AZ is het voor Ajax toch gemakkelijker om die spelers op hun 23ste of 24ste terug te kopen.' Oude middelen Ondanks het gegeven dat een pasklare oplossing niet voor handen is, heeft de ex- jeugdtrainer er wel zijn ideeën over. 'Ajax zal weer terug moeten grijpen op de oude middelen: scouten en de jeugdspelers sneller een kans geven. Terug naar het opleiden van specialisten. Zie in dat opzicht de succesvolle opleiding van John van 't Schip en Marco van Basten. Ik kan het me enerzijds ook wel voorstellen dat spelers worden gekocht. Vooral om de aansluiting te zoeken met de Europese top. Maar het zal wel anders moeten, aangezien de echte wereldtoppers toch niet meer te koop zijn.' Niet alleen voetbaltechnische aspecten blijken een rol in Ajax' verval te spelen. Van der Lems denkbeelden projecteren zich ook op de maatschappelijke ontwikkelingen van de laatste decennia. 'Als je bij de basis begint, dan moet je constateren dat het spelers van jongs af aan te gemakkelijk wordt gemaakt. En dat slaat niet alleen op de voetballerij. Dat is maatschappelijk zo gegroeid, die instelling verander je niet meer. Op het sociale vlak vervlakken we. Het onderlinge respect wordt steeds minder. We zitten erin en we zullen eraan ten gronde gaan.' Dat klinkt wel erg somber. 'Nee, dat is niet negatief. Eerder realistisch. Je ziet het toch ook overal? Kijk naar iets simpels als het opstaan voor oudere mensen. Ik zie het niet meer gebeuren. Vroeger kreeg je nog direct een flinke draai om je oren als je bleef zitten.' Hoe manifesteert zich die vervlakking in de voetbalwereld? 'Vroeger konden de mensen zich nog identificeren met echte leiders, de voortrekkers in een elftal. Types die met de borst vooruit, de kin hoog in de lucht en met opgestroopte mouwen het veld op kwamen. Aad Mansveld van ADO, Epi Drost bij Twente, Jos Dijkstra bij Roda en Flinkevleugel en Jongbloed bij FC Amsterdam. Daar stonden persoonlijkheden voor wie je groot respect had. Die voortrekkers heb je nu niet meer.' Wat zijn club AZ betreft: het bereiken van de halve finale in het Amstel-Cuptoernooi heeft extra elan in de Alkmaarse gelederen gebracht. Bovendien is aan de opdracht die de oefenmeester aan de vooravond van de competitie meekreeg - een notering tussen de vijfde en tiende plaats - nu al ruimschoots voldaan. Met nog acht speelrondes kan het nog leuker worden in Alkmaar. De beloning in de vorm van een Europees ticket lonkt. AJAX MAGAZINE MEI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 54