VEifi .grjJJj geJasipos'i osisïiïneasier Geïüïd vBijfj der Zijn eerste club in het betaalde voetbal was direct een roemruchte: FC Amsterdam, daar waar hij de leukste periode in zijn carrière beleefde. In de daaropvolgende periode bij de Roda Juliana Combinatie uit Kerkrade maakte hij door toedoen van trainer Bert Jacobs voor de eerste maal kennis met het trainersvak. Jacobs dacht de nog steeds onvoorspelbare speler Van der Lem met een trainerscursus enigszins te kunnen temperen. Met succes groeide de speler meer en meer in de trainersrol. 'Er schuilde niet bepaald een geboren leider in mij. Dat heeft zich in de loop der tijden ontwikkeld. Het heeft ook steeds meer te maken met ervaring en wijsheid. Louis is een leider bij uitstek. Toen hij ten tijde van het grote Ajax van de jaren zeventig in het tweede van Ajax speelde, vroeg hij de trainer ook al regelmatig om uitleg. Aangezien ik de achterliggende jaren dicht bij het vuur heb gezeten, heb ik ook van hem veel geleerd.' De eerste trainerservaring werd opgedaan op derde-klasse-onderbondniveau bij JWO, een club gesitueerd onder de rook van de Meer. Wat volgde was zijn eerste assistentschap op de hoogste trede van het vaderlandse voetbal: wonderlijk genoeg bij het toenmalige AZ '67. Via de amateurs van AZS en een assistent- en interimtrainerschap bij de profs van Haarlem keerde hij terug in de jeugdopleiding van Ajax. Ditmaal om voor de groep te staan. Hoezeer het jeugdaspect hem aanspreekt werd duidelijk toen Van Gaal hem als assistent vroeg. 'Ik heb daar toen echt een paar nachten over moeten slapen. Zeker omdat ik het als trainer van de hoogste juniorenelftallen erg prettig werken vond. Ambitieus ben ik op die momenten niet. En aan carrièreplanning doe ik al helemaal niet. Dan had ik beter in Spanje kunnen blijven in plaats van naar AZ te komen. Ik moet vooral leuk vinden wat ik doe. Ik ben eerder een professionele liefhebber dan een pure prof.' De liefde voor de jeugd is nog steeds levendig. Al fantaserend over wat de verre toekomst kan brengen, sluit hij niet uit ooit als jeugdtrainer terug te keren bij Ajax. 'Lijkt me op termijn leuk. Maar dan wel in een meer coördinerende rol.' Noodzakelijk kwaad Zo van een afstand bekeken gaat de malaise die Ajax momenteel meemaakt, 'Er schuilde niet bepaald een geboren leider in mij. Dat heeft zich in de loop der tijden nnt-tAfilflffdd' AJAX MAGAZINE MEI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 53