VEi/j gri\\]ge Gerard va/j der Lena Jaar peer rei: eerea/ueearer «2» 4* 4. nieuwe gouden periode in de Ajax- geschiedenis werd ingeluid. Hoe dan ook een gedenkwaardige periode waar ook hij verantwoordelijk voor was. Na al het moois in Amsterdam volgde in de Spaanse deelstaat Catalunya de periode Barcelona. De succesvolle rolverdeling binnen de Ajax-gelederen bleek ook in het immense Nou Camp aan te slaan. Van der Lem reflecterend: 'Van Gaal heeft blijkbaar een contrasterend karakter nodig. Iemand die hem binnen de organisatie van een nodig weerwoord kan voorzien. Zowel bij Ajax als Barcelona vulden onze karakters elkaar aardig aan.' In Catalaanse dienst leverde het Van der Lem naast prijzen (twee kampioenschappen, een Spaanse beker en een Europese Super Cup) ook een prachtige vriendschapsband op met de iiliiiiaillM 'wereldsterren' Rivaldo, Abelardo en Luis Enrique. Voor Europees en wereldvoetballer 'Ribo' (Rivaldo) vervulde de Nederlander zelfs de rol van tweede vader. Tot wederzijds genoegen. Respect Toen hij kort geleden voor de eerste keer sinds zijn vertrek even terug was in de Catalaanse hoofdstad werden de banden tussen tweede vader, zoon en ex-club aangehaald. 'Ondanks dat het onderlinge respect er nog steeds zeer groot is, mis ik het niet,' verklaart Van der Lem nuchter. 'Natuurlijk is het Barcelona dat er nu staat ook gedeeltelijk mijn elftal. Een ploeg die dit seizoen voor honderd procent in staat moet zijn de Champions League te winnen. Toch heb ik het gevoel dat mijn 'Het was Louis die de spelers op de juiste plaatsen zette. Ik kon hooguit de voorzet geven' trainersloopbaan nu pas echt begint. Ik heb tot nu toe niks gewonnen. Alle credits horen toch naar de hoofdtrainer te gaan. Dat is ook normaal. Met AZ zijn we ver doorgedrongen in het toernooi om de Amstel Cup. Mochten we in mei in de finale staan, dan pas kan ik mijn eerste eigen prijs winnen.' Zijn rol onder Van Gaal omschrijft hij als een adviserende, geen beslissende. 'Het was Louis die de spelers op de juiste plaatsen zette. Ik kon hooguit de voorzet geven. Hij rondde het al dan niet af.' Juist om die verantwoordelijkheid ook te kunnen nemen, liet hij het mondaine Barcelona achter zich en werd emplooi gevonden in de Noord-Hollandse kaasstad. Het kan verkeren. Zorgde de overgang van wereldclub Barcelona naar het - met alle respect - nietige AZ uit Alkmaar niet voor een cultuurschok? 'Mijn voornaamste drijfveer is om met mijn huidige bagage te kijken hoe ver ik kan komen. En wat de vergelijking betreft: het stadion tekent louter de buitenkant van een club. Het gaat me niet om dat omhulsel. Sterker nog: ik vind het wel prettig zo. Dit stadionnetje heeft wel iets weg van de Meer. Hier hangt ook een bepaalde magische waas van nostalgie. Ook hier hebben grote voetballers gespeeld.' Maakte u ook zo gemakkelijk de stap van de wereldtoppers bij Barcelona naar de Nederlandse subtoppers in het AZ-shirt? Of ter vergelijking: hoe verliep bijvoorbeeld de wissel Figo - Huiberts? 'Wellicht heb ik me op dat vlak wel iets aan moeten passen. Ik heb vooraf ook tegen mezelf gezegd: wees voorzichtig in de relatie met de spelers, maar probeer wel altijd het beste naar boven te halen. Zonder deze te beschadigen door ze dingen te vragen die ze eigenlijk helemaal niet kunnen.' Recalcitrant Van jongs af aan voerde Van der Lem een verkenningstocht langs de grenzen van het AJAX MAGAZINE MEI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 49