Gerard van der Lem: van lastpost tot oefenmeester ouvt utrvt Als halverwege het interview de eerste sigaar tevoorschijn komt, wordt pas echt duidelijk dat hij het naar zijn zin heeft in Alkmaar. Tevreden achterover leunend verhaalt Gerard van der Lem over het trainerschap bij AZ, de dag waarop hij als recalcitrant lastpostje werd verwijderd uit de jeugdopleiding van Ajax, de maatschappelijke normvervaging en de voetbalhelden van weleer. Verhalen die vergezeld worden door vrolijk kringelende sigarenrook. Domweg gelukkig... in de Alkmaarderhout. Een groot bureau in een ruimte van hooguit twee bij twee meter, meer schijnt hij niet nodig te hebben. In de schaduw van het oude, doch knusse stadionnetje van voetbalclub AZ bevindt zich in een veredelde wooncontainer het onderkomen van de hoofdtrainer. Een ruimte gelardeerd met voetbalherinneringen. Links een poster met daarop 'zijn' AZ-selectie en op het bureau het vorig jaar verschenen boekje over FC Amsterdam. De blikvanger in het geheel is echter de ingelijste foto die Van der Lem ooit van zijn ex-collega's uit de hoofdstad ontving. De momentopname brengt de aanschouwer terug in 1992, terug naar het Olympisch stadion, enkele ogenblikken na het in ontvangst nemen door Ronald Jonges foto's Louis van de Vuurst van de UEFA Cup. Een uitgelaten Louis van Gaal neemt zijn toenmalige assistent in een vlaag van oprechte vreugde op de nek. De even uitgelaten Van der Lem, met de zojuist veroverde trofee stevig in de knuisten en een royale glimlach op het gelaat, viert het feestje volop mee. Het is ook zijn prijs. Al kost het hem moeite dat laatste toe te geven. Feit blijft dat met de winst in het UEFA-Cuptoernooi een AJAX MAGAZINE MEI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 46