'De week voor Ajax - Sparta had ïk constant zware henen. Dat zie je in de wedstrijd terug1 Witschge nog altijd uitgesproken voor- en tegenstanders op. 'Dat verbaast me niet. Je bent iemands type of niet. De pers heeft daar ook aan meegedaan door te schrijven dat ik arrogant was, een ettertje. Dat merkje soms aan nieuwe jongens die naar Ajax komen. Ze denken vooraf dat ik een vervelend mannetje ben, maar later zeggen ze dat dat beeld niet klopt. Het belangrijkste is dat de mensen om me heen waardering voor me hebben. Voor de rest maakt het me niet uit wat anderen denken.' niet zoveel veranderd. Vroeger wilde je misschien wat meer in je eigen belang laten zien; nu denk je meer aan het teambelang.' Heb je het idee datje alles uitje loopbaan gehaald hebt? 'Ik zou het niet weten. In ieder geval heb ik altijd mijn best gedaan. Ik heb wat tegenslagen gehad. Bij Barcelona kreeg ik in de competitie geen basisplaats omdat ik niet beter was dan de drie andere buitenlanders, Koeman, Laudrup en Stoichkov. Ik heb wel veel Europese wedstrijden gespeeld, alleen miste ik de Europa-Cup-1-finale door een blessure. Ik miste ook een EK en WK door een blessure. Als je fit was geweest, en wellicht wat had gewonnen, was je nog bekender geworden. Als je in een finale scoort, is je naam gevestigd. Ik ben niet zo'n doelpuntenmaker, maar je zult maar die mazzel hebben. Die had ik niet. En na mijn terugkeer bij Ajax in 1996 had ik de pech dat binnen twee jaar het hele succesvolle elftal weg was. Terwijl bij mijn komst De Nooit trainer Ben je weieens trots op jezelf? 'Trots? Nee. Als je iets goed doet, vind je dat wel leuk, zeker als het publiek reageert. Ik doe er in ieder geval alles aan.' Alles? 'Nou goed, ik ben niet het type dat dag in dag uit van het voebal leeft, er alles van weet. Ik kijk weinig voetbal op televisie, soms als bekenden meedoen of als het om clubs gaat waar ik vroeger gespeeld heb. Ik vind voetbal vooral leuk om zélf te doen. Later word ik dus nooit trainer.' Dat zeiden Van 'f Schip en Rijkaard ook. 'Je kunt nooit nooit zeggen, maar als trainer heb je het niet zelf in de hand. Je bent van te veel zaken afhankelijk waar je geen invloed op hebt. Dat lijkt me niks. Je werkt de hele week hard op de training en tijdens de wedstrijd blijkt die speler uit vorm te zijn of niet zo goed als je had gedacht. Daar kun je niets aan doen.' Ajax maakte dit seizoen op mij vaak een lusteloze indruk. 'Spelers zijn dan uit vorm. Als je een mindere dag hebt, ben je overal te laat, loop je ertussenin. Dat maakt je veel meer moe. Als je steeds achter je man aan moet hobbelen, zak je sneller in. Als het daarentegen lekker loopt, heb je alle energie.' Weet jij van tevoren of je goed zult spelen? 'Nee, hoewel: de week voor Ajax - Sparta had ik constant zware benen. Dat zie je in de wedstrijd terug. Ik kon het niet belopen, niets lukte. Dat had je al kunnen zien aankomen op de training.' AJAX MAGAZINE MEI 2000 35

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 35