met niet AT5 is niet rijk. Voor een aflevering van "De zwoele stad" kregen we driehonderd gulden. Maar daar staat tegenover dat ik wel precies mag doen wat ik wil. Geld is voor mij geen drijfveer in mijn werk. Absoluut niet. Ik ben heel blij dat ik schrijver ben geworden. Ik dank God nog iedere dag op mijn blote knieën dat ik niet meer voor een klas hoef te staan.' Zijn onzekerheid en depressies 'Ik ben geen vrolijk mens, maar dat merkt niet iedereen aan mij. Toch ben ik vaak somber en heb ik ook last van een minderwaardigheidscomplex. Ondanks mijn achttien verschenen boeken, mijn televisieprogramma en mijn columns in Het Parool en De Groene Amsterdammer. En ondanks dat ik weieens op straat word herkend! Maar dat zijn uiterlijkheden, dat heeft niets te maken met hoe ik me werkelijk voel. Zie Woody Allen. Die man is helemaal geslaagd, maar gaat wel iedere dag naar de psychiater. Ik oordeel niet aardig over sommige mensen. Dat vind ik naar van mezelf. Ik voel me soms onmachtig om juist te handelen bij het doen van de dingen die je wilt. Dat leidt tot een minderwaardigheidscomplex. Ik schaam me ervoor om te zeggen dat ik ongelukkig ben. Omdat ik er geen objectieve redenen voor heb. Ik ben tevreden met mijn werk, maar niet met mezelf.' In januari overleed de moeder van Theodor Holman. Zij speelde een grote rol in zijn leven. Hij schreef een boek over haar ('Hoe ik mijn moeder vermoordde') en maakte samen met Theo van Gogh onder dezelfde titel een film over zijn moeder. Haar oorlogsverleden en haar leven in een jappenkamp spelen een centrale rol. Holman: 'Ze is uiteindelijk gestorven aan een hartstilstand, een natuurlijke dood. Niemand van onze familie was erbij, helaas. Ik ben aan één kant opgelucht, want het lijden wordt mijn moeder nu verder bespaard. Aan de andere kant ben ik uiteraard ook heel verdrietig. Een merkwaardig soort diep verdriet, maar ik heb nog steeds niet gehuild. Heel raar. Ik raak wel vaak geëmotioneerd. Mijn dochter kan mijn moeder heel goed imiteren. Als ze dat doet, moet ik lachen en huilen tegelijk.' Zijn diepste wens voor de toekomst 'Ik wil nog een stuk of dertig boeken schrijven, een paar films en tv-programma's maken en enkele muziekstukken componeren. Muziek is een passie van me, heel erg zelfs. Ik heb bijvoorbeeld in eigen beheer gedichten van Gerard Reve op muziek gezet. Heel leuk.' Schelto Patijn 'Buitengewoon aardige en charmante man en de beste burgemeester die we hebben gehad. Ik ben een groot fan van Patijn. Hij kan, naar ik heb begrepen, alleen niet zo goed een vergadering voorzitten.' Louis van Gaal 'Absoluut de beste trainer van de wereld. Misschien was Menotti beter, maar dat weet ik niet zeker.' Theo van Gogh 'Een heel goede vriend. Een zeer goede vakman ook. Heeft ooit, en dat weet niemand, een profvoetbalcontract aangeboden gekregen bij Wassenaarse Boys.' Clarence Seedorf 'Over hem heb ik mijn mening helemaal veranderd. Hij moet in het Nederlands elftal, maar hij mag nooit meer strafschoppen nemen.' Harry Slinger en George Baker 'Echte Nederlandse popartiesten. Geweldige mensen.' Co Adriaanse 'Ik had Henk ten Cate gevraagd.' 'Ik ben tevreden mijn werk, maar met mezelf AJAX MAGAZINE MEI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 236