waar structuren zo belangrijk worden, kun je ervan uitgaan dat bepaalde zaken behoorlijk mis gaan. Dat levert nieuws op. Ik heb sportjournalistiek altijd de mooiste vorm van journalistiek gevonden, omdat je per definitie een primeur hebt. Er is altijd een uitslag, er gaan en komen spelers en er is vaak wat aan de hand. Reken er maar op dat er bij Ajax, Feyenoord en PSV binnen vijfjaar grote onthullingen zullen komen over financiële malversaties. Bij de grote clubs worden de interviews meestal van tevoren gelezen, dat beschouw ik als een kwalijke zaak. Omdat de pers niet in alle geledingen het bedrijf kan controleren, maak je de situatie rijp voor malversaties, waardoor de onthullingen des te harder zullen aankomen. Daar ben ik van overtuigd en ik vind het heel belangrijk dat je dit in het verhaal zet! Het beleid moet volstrekt doorzichtig zijn. Ik heb overigens de indruk dat Van Praag dit ook wil.' s De veranderingen volgens Holman 'Ik weet niet waaraan het pu echt ligt dat Ajax niet alles eruit haalt. Het kan niet alleen aan Jan Wouters gelegen hebben. Misschien moeten er nog wat spelers worden gekocht. Ook ik heb Machlas zien spelen bij Vitesse, toen was hij een stuk sneller. Wat is er nu met hem aan de hand? Ik vermoed dat er veel gaat veranderen bij Ajax. Van Os en Van Praag zullen weggaan, net als Sjakie Wolfs, Bobby Haarms en Hans Westerhof. Het zou me niets verbazen als Kales voor een mooie baan in het bedrijfsleven kiest. Er komt een gloednieuwe, verjongde top. Gericht op het Amerikaanse, materialistische model. Daardoor zal de druk op alle spelers verder toenemen, maar ik denk dat het uiteindelijk wel goed komt.' Het voetbalverleden van de auteur/journalist zelf 'Ik dacht vroeger altijd dat voetbal een metafoor was voor het leven. De bal afpakken, op elkaar jagen, scoren en dergelijke. Ik zag daar een verband in. Tegenwoordig vind ik dat onzin. Voetbal is gewoon voetbal. Meer is het niet. Nee, ik wilde zelf nooit voetballer worden. Ik wist al heel snel dat daar mijn talenten niet lagen. Ik wilde wel trainer worden. Ik kom oorspronkelijk uit het onderwijs, heb les gegeven op een huishoudschool voor uitsluitend jonge meiden van dertien tot en met achttien jaar. Uit die tijd stamt nog een aardige anekdote. Ooit had mijn school een gezamenlijke sportdag met de Don Bosco-school, waar Louis van Gaal op dat moment gymleraar was. Ik kan me nog goed herinneren hoe ik over die voetbalvelden ergens in Oost liep en plotseling één kort fluitje hoorde (Holman veert op en doet voor hoe dat ongeveer ging). Ik keek om en herkende Van Gaal direct. Nou, ik zweer het je, binnen een minuut stonden al die jongens van de Don Bosco in een streep langs de lijn. Keurig in de rij, op volgorde van lengte! (Gierend:) Ik kon zelf fluiten wat ik wilde, maar die meiden van mij waren nergens te bekennen. Die moest ik uit de Hema halen, zaten ergens sigaretten te roken of liepen achter de jongens van de Don Bosco aan. "Wat een goede leraar is dat," dacht ik direct. Ik vind het heel jammer dat Van Gaal nooit een boek heeft geschreven over zijn opvattingen en trainingsmethoden, zoals Wiel Coerver wel heeft gedaan. Overigens heb ik wel wat kritiek op de werkwijze van Van Gaal bij Barcelona. Dat terugvallen op de successen van Ajax door dat hele team te kopen, vind ik wel wat goedkoop. Wij Ajacieden verweten dat PSV vroeger altijd.' Zijn mooiste voetbalherinnering (Na een zeer lange stilte, waarbij zijn hoofd enige tijd in de handpalmen verdwijnt:) 'Dat is de wedstrijd Arsenal - Chelsea geweest, in Engeland. Een overwinning voor Arsenal, ik was toen zeventien jaar. Het stadion had een prachtige sfeer. Ik vond werkelijk alles mooi: de shirtjes, de omgeving, mijn aanwezigheid. Ja, mijn 'Ik dacht vroeger altijd dat voetbal een metafoor was voor het leven. De bal afpakken, op elkaar jagen, scoren en dergelijke. Tegenwoordig vind ik dat onzin. Voetbal is gewoon voetbal' AJAX MAGAZINE MEI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 233