m 'Je kunt je nu nauwelijks nog voorstellen wat voor enorme machine er toen in het veld stond. Dat heb ik later alleen met Van Basten meegemaakt. Onder Kovacs merkte ik dat er veranderingen plaatsvonden, er werd bijvoorbeeld anders verdedigd. Volgens mij is Kovacs een onderschatte figuur geweest. Hij heeft veel voor Ajax betekend. Ik ben Ajax altijd blijven volgen, het ene jaar wat meer dan het andere. Ik weet niet of ik fanatiek ben. In ieder geval niet in de zin dat ik met sjaaltjes, petjes en dergelijke naar het stadion ga. Maar als de resultaten tegenvallen heb ik behoorlijk de pest in. Dit stelt mij overigens voor een persoonlijk raadsel. Ik kan heel nuchter reageren op emotionele zaken in mijn persoonlijke leven, terwijl als het slecht gaat met Ajax, ik heel overstuur en kwaad kan worden. Zo heb ik ook nooit begrepen dat ik op de dag van een Europa- Cupwedstrijd niet goed kan eten. Aan zo'n wedstrijd moet ik dan de hele dag denken, wat ik ook heb bij belangrijke wedstrijden van het Nederlands elftal. Bij belangrijke wendingen in mijn carrière ben ik nooit zo zenuwachtig. Toen ik bij Het Parool ging werken, was er een belangrijke kampioenswedstrijd van Ajax. Die wedstrijd maakte mij nerveuzer dan mijn aanstaande aanstelling.' Het Ajax van nu 'Het gaat niet goed met Ajax. Ik begreep Jan Wouters niet, ik begreep niet waarom we het systeem veranderd hebben en ik begrijp niet waarom er geen tempo in het spel zit. De klasse die is aangekocht, komt er niet uit. Maar Ajax heeft ook pech. Dit had volgens mij het seizoen van Dani moeten worden, maar het komt er - mede door blessures - niet uit. Laudrup en Dani vind ik de beste spelers van dit moment. Vorig seizoen heb ik prachtige wedstrijden gezien van Gronkjaer. Ik zie nu minder goede acties van hem. Ik mis de extra klasse bij Ajax. Ik ben zelf keeper geweest bij AFC, dus ik let altijd speciaal op keepers. Nu begrijp ik dat het voor iedere keeper moeilijk is om de competitie met Van der Sar aan te gaan, maar toch vind ik dat Grim te veel onnodige fouten maakt. Hij schreeuwt te weinig naar zijn defensie. Ik mis Van der Sar heel erg. Gelukkig gaat het hem nu goed bij Juventus, naar ik heb begrepen. Wat ik wel leuk vind, is de voorspoedige ontwikkeling van Wamberto. Bij mij op de tribune maken we altijd de Wamberto-binnendoor-moppen. "Zeg Wamberto, hoe moet je naar het stadion? Nou, binnendoor." Of deze: "Waar heeft Wamberto zijn huis? Nou, tegen de ArenA aan, want dan kan hij binnendoor het veld op." Ik heb veel vertrouwen in Wamberto.' De toenemende commercie in het hedendaagse topvoetbal Tedere voetbalclub heeft straks zijn eigen tv-zender. Berlusconi heeft mij geleerd dat je hele goede spelers kunt kopen om die vervolgens rustig op de bank te zetten. Als het goede spelers zijn, doe je zelfs aan kapitaalvermeerdering. Een op zichzelf kwalijke tendens in het voetbal, maar daar gaan we wel naar toe. Hier is volgens mij niets aan te doen. Voor de sport is dit minder, maar voor de journalistiek is het beter. Waar zoveel geld wordt verdiend en 'Ai m mum 'Ik heb sportjournalistiek altijd de mooiste vorm van journalistiek gevonden, omdat je per definitie een primeur hebt' AJAX MAGAZINE MEI 2000 231

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 231