Nadat Celtic langszij is gekomen, brengt Lerby Ajax even later weer op voorsprong (2-1). Doelman Bonner is kansloos. Ajax hadden gepikt. Maar na enige honderden meters moesten Stanley Menzo en Marco van Basten de strijd opgeven. Celtic-coach Billy McNeill was in 1971 nog als speler van Celtic door Ajax weggespeeld. Nu beloofde hij dat de hernieuwde kennismaking met Cruijff niet opnieuw zou uitdraaien op een triomftocht van de Amsterdammer. 'Ik zal niet toestaan dat mijn mannen vol bewondering naar Cruijff gapen. Vorig jaar maakten ze van eerbied bijna een knieval voor Beckenbauer, toen we in Hamburg tegen HSV speelden. Een herhaling daarvan mag niet voorkomen.' Zieke Beer Toch zette Cruijff Ajax in de eerste helft in Celtic Park naar zijn hand. De Ajacied liet nog maar eens zien dat hij in moeilijke omstandigheden zeer goed rendeert: Ajax had tien minuten voor tijd een nieuwe klap gekregen nadat de griepige Piet Schrijvers zich na de warming-up geblesseerd afmeldde. Hans Galjé verving de zieke Beer. Ajax startte onder leiding van Cruijff overdonderend. Na vijf minuten wierp hij uit een ingooi de bal naar de grote uitblinker Jesper Olsen, die aan een van zijn karakteristieke solo's begon. Langs drie, vier Schotten danste de Deen waarna hij de bal langs doelman Pat Bonner schoof. Een onwaarschijnlijk mooi doelpunt van De Vlo, een bijnaam die op zijn plaats was in Celtic Park (in de jaren zestig en zeventig speelde de pingelaar Jimmy Johnstone, bijgenaamd De Vlo, voor Celtic). Cruijff had ook een hand in de tweede treffer van de wedstrijd. Vanenburg lette niet op bij een hoekschop, waarna Cruijff Tommy Burns onhandig aanpakte. Uit de toegekende strafschop maakte Charlie Nicholas gelijk. Vijf minuten later was Cruijff weer aan de andere kant bepalend. Na een prachtige ren van Olsen schoof Cruijff de bal naar Lerby die vrij voor Bonner de doelman met een lob verschalkte: 1-2. Een klassiek, in hoog tempo uitgevoerd Ajax-doelpunt. Tempo was iets waar laatste man Leo van Veen niet (meer) van gehoord had. De trage routinier werd er na een half uur volledig uitgelopen door Frank McGarvey, die de stand op 2-2 bepaalde. Hierbij bleef het, hoewel Ajax nog wel wat kansen (Schoenaker) kreeg. Maar de 2-2 was een goed uitgangspunt voor de return en, net zo prettig, de rentree van Cruijff in het Europese cupvoetbal was indrukwekkend geweest. Celtic Park beloonde de meester hiervoor met een daverend applaus. Maar de vreugde duurde in Amsterdam slechts twee weken. In de return viel Cruijff vlak voor tijd uit, waarna Celtic zich via Nicholas verzekerde van de volgende ronde (1-2). In Celtic Park had Cruijff dus voor het laatst als Ajacied een Europese uitwedstrijd gespeeld. Het was een passend decor. 218 AJAX MAGAZINE MEI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 218