r a r j V' (rond de eeuwwisseling heette het stadion in de volksmond Paradise, later kwam de naam Parkhead in zwang, naar de buurt waarin het stadion gevestigd is). Op 20 augustus 1892 openden Celtic en Renton het nieuwe stadion, dat een capaciteit had van 46.000 toeschouwers. Drie jaar later kocht Celtic het complex voor 10.000 pond. Celtic Park was de eerste tientallen jaren van zijn bestaan het belangrijkste (sport)complex van Schotland. In 1897 vond er het WK wielrennen plaats, in 1911 waren er de kroningsfeesten van George V en gedurende de Great War van 1914-1918 demonstreerde men er oorlogsmaterieel. Ook droeg men er regelmatig massale, katholieke kerstdiensten op. Condens Celtic Park was een vooruitstrevend stadion. In 1893 speelden Celtic en Clyde er al een wedstrijd onder kunstlicht. De proef was geen succes, want de bal raakte geregeld de over het veld gespannen lichtdraden. Er was een luxe clubhuis, het pavilion, en in 1898 verrees er zoiets als VIP-boxen, met ramen en opklapbare stoelen met zachte kussentjes. Deze boxen in de Grant Stand (genoemd naar de Ierse zakenman James Grant die de bouw betaalde) waren geen succes: door condens op de ramen was de wedstrijd amper te zien! Toch steeg de Grant Stand vanaf 1904 in aanzien: door een brand die de hoofdtribune had verwoest deed de Grant Stand tot 1929 dienst als hoofdtribune. Dat jaar verving de nieuwe South Stand de afgebroken Grant Stand. Vanaf dat moment konden ruim 80.000 toeschouwers de verrichtingen van Celtic bijwonen. De staantribunes achter beide doelen werden in de volksmond Celtic End en Rangers End genoemd, naar de supportersgroeperingen die er tijdens de altijd beladen derby tussen Celtic en het protestantse Glasgow Rangers, The Old Firm', plaatsnamen. De animositeit tussen beide supportersgroepen is bijzonder groot. Een nog onschuldig voorbeeld hiervan is het feit dat de Celtic-supporters in 1967 weigerden naar de Rangers End te verhuizen; die tribune was na verbouwingen beter bestand tegen de elementen, maar dat interesseerde de Celtic-fans niet. De laatste vijfendertig jaar is Celtic Park flink veranderd. Het stadion werd moderner, dus de capaciteit liep steeds verder terug, tot de 34.000 toeschouwers van vandaag. Grondig verbouwd werd er tussen 1965 en 1974, Celtics succesperiode met talloze landstitels en één Europa Cup 1. De uitgebreide North Stand werd zó verruimd, dat de achterste elf rijen over het erachter liggende kerkhof'hangen'. In 1971 verrees een gewelfd dak over de tribune aan de South Stand, die tegelijkertijd werd omgebouwd tot een tribune met louter zitplaatsen. Twintig jaar Met de naam 'Celtic' eerde de oprichter van de club, pater Walfrid, de Keltische voorvaderen van de vele Ierse emigranten in zijn parochie. Als clubkleur werd groen gekozen, voor leren de enige echte kleur, en in het clubwapen domineerde het nationale symbool van Ierland, het klaverblad. Exterieur van Celtic Park in 1967. AJAX MAGAZINE MEI 2000 211

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 211