'Makaay kende ik niet toen ik hier kwam. Dat vind ik een goeie. Hetzelfde geldt voor Hasselbaink, daar had ik aanvankelijk ook nog nooit van gehoord. Nu vind ik Van Nistelrooy indrukwekkend. Toen ik hier kwam, speelde hij nog bij Heerenveen. Van de verdedigers heb ik Jaap Stam altijd heel goed gevonden. En van de nieuwe generatie vind ik Van Bommel sterk spelen. Ik heb het dan alleen over spelers die niet bij Ajax spelen.' Communicatie In het topvoetbal van nu speelt communicatie meer dan ooit een belangrijke rol. Met zoveel verschillende nationaliteiten in één ploeg is taal belangrijker dan ooit. Bij Ajax wordt vooral veel Engels gesproken. Volgend jaar zal dat onder Adriaanse, een communicator bij uitstek, weieens heel anders kunnen gaan. Zullen de Ajacieden straks verplicht worden tot een goede beheersing van de Nederlandse taal? Arveladze: 'Ik weet het niet. Op het veld spreken we een mix van Nederlands en Engels. Daar hebben we eigenlijk geen problemen met de communicatie.' Arveladze begint spontaan zijn Nederlandse woordenschat te demonstreren: 'rechts Shota, links Shota, achter je, pakje man, godverdomme, omschakelen, zakken, harder, scherper, terug.' En dit allemaal in accentloos Nederlands! Hij vervolgt: 'Ik spreek voornamelijk Engels. Ik volg wel Nederlandse les, maar het probleem is dat iedereen in Nederland Engels spreekt. Er is dus weinig motivatie voor mij om per se Nederlands te leren. Soms probeer ik weieens iets in het Nederlands aan iemand uit te leggen, maar als ik dan uiteindelijk toch naar het Engels omschakel, merk ik dat het voor alle partijen veel gemakkelijker gaat. Desalniettemin kan ik het Nederlands wel aardig volgen, zeker als het over voetbal gaat.' Arveladze is een trotse Georgiër, dat laat hij bij herhaling blijken. Spelen op een wereldkampioenschap met Georgië, hij zou er onmiddellijk voor tekenen. De kansen zijn vooralsnog klein. Jan, of voor de Belgen Johan, Boskamp leidde korte tijd het nationale team. Arveladze bewaart goede herinneringen aan deze samenwerking. 'Boskamp is erin geslaagd om rond een paar goede spelers een team te bouwen. Dat kunnen niet al zijn voorgangers zeggen. Hij trainde ook Dinamo Tblisi, maar dat was een lastige taak. Had hij net vijf talentvolle spelers, gaan die plotseling weg omdat ze voor veel geld verkocht kunnen worden. Bovendien denk ik dat Boskamp zelf ook te duur was voor onze bond. Met het nationale team had hij de pech dat Kinkladze bij Ajax niet aan spelen toekwam en ikzelf geblesseerd was. En zo waren er meer blessures. Toch heeft hij met het inbrengen van enkele jonge spelers nog een aardig team op de been gebracht. Hij heeft goed werk verricht, in slechts een halfjaar. Dat weten de Georgiërs ook. Ik hoop nog steeds een keer op kwalificatie voor een WK. Leven is hopen en dus is voetbal ook hopen...' Het verhaal ging dat Shota's tweelingbroer Archil, met wie hij vrijwel z'n gehele carrière een onafscheidelijk duo heeft gevormd, te broos was om aangekocht te worden door Ajax. Er waren te veel kansen op blessures. Ironisch genoeg is Archil bij NAC meer aan spelen toegekomen dan Shota bij Ajax. Shota: 'Wie weet komt het nog tot een hereniging. Archil is transfervrij, zijn contract zit erop. Maar ik reken er niet op, want zowel Archil als ik hebben nog niets gehoord.' Tot slot merkt hij op dat het met Ajax echt wel goed komt. 'Veel mensen weten een hoop van voetbal, maar niemand weet alles. Ajax is gewoon Ajax en zal dat altijd blijven. Geen mens zal de club laten vallen, omdat de naam van die club Ajax is.' i 20 AJAX MAGAZINE MEI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 20