1 Van Gaal stelt speelsysteem boven resultaat hij nieuwe spelers meeneemt. In die periode kwam ik mijn huidige zaakwaarnemer tegen, Mino Raiola. Hij had veel contacten gehad in Italië en kon me bij Udinese onderbrengen. Nee, ik voelde me er niet te jong voor. Ik dacht: als ik deze kans niet pak, krijg ik hem misschien nooit meer. En mijn contract liep af bij Ajax; ik had er bovendien al twee jaar in het tweede gespeeld. Nóg een jaar in Ajax 2 zou niet goed zijn voor mijn ontwikkeling. Een transfer naar Italië was een avontuur, je leert nieuwe mensen kennen, een andere taal, ander voetbal, dus ik dacht: waarom niet? Het was ook goed voor mijn levenservaring.' Niets doen 'Ik had geen hoge verwachtingen van mezelf, want ik was nog geen gearriveerde speler. De voorzitter vertelde me dat ik een jaar kreeg om te acclimatiseren. De supporters kenden me uiteraard niet, maar ik kwam wel van Ajax. Dat klinkt altijd goed in het buitenland.' Foto: George Verberne 'Ik heb helemaal geen spijt van mijn keuze, want ik heb er een schitterende tijd gehad. Na het trainen ging je ergens lekker eten met je teamgenoten, onder andere met Ramzi die toen uit Marokko was gekomen. Of we gingen 's middags naar het strand. Lekker niets doen. Ik woonde alleen in een appartement. Af en toe kwamen mijn ouders of wat vrienden over. Nee, koken deed ik weinig, alleen een broodje ei of zo.' 'De trainingen waren trouwens heel anders dan bij Ajax. Als ik na anderhalf uur van het veld kwam, was ik moe - van het niets doen. Tijdens mijn eerste training ging ik er nog voluit in, ik wilde me bewijzen. Maar er werd me te verstaan gegeven, dat dat harde niet de bedoeling was. De training was niet belangrijk, alléén de wedstrijd telt. Ik dacht: waar ben ik nu in terecht gekomen? De ballen vlogen alle kanten op, ze raakten nog geen kokosnoot. Maar de eerstvolgende zondag wonnen we wel met 4-0 bij luventus. Tot vlak voor de wedstrijd was het nog ontspannen in de kleedkamer, maar daarna sprongen hun gezichten op tilt. Ze waren ineens zó bloedfanatiek. Iedere wedstrijd is in Italië een finale. Natuurlijk wilde ik wel spelen - dat wil iedereen - maar ik nam aanvankelijk genoegen met de situatie. Ik liep als negentienjarige wél in de catacomben van luventus, stond er naast Del Pierro.' 'In mijn tweede seizoen werd ik ongeduldig: ik wilde gaan spelen. Ik had Van onze verslaggever Louhenapessy over zijn debuut: 'Ik speelde "op 4", in het centrum van de verdediging. Dat ging niet best.' j gelijk heb." Als vervanger werd tweede-elftalspe- ler Eli Louhennapessy naar voren ge schoven. Zijn taak was ondankbaar. De stand-in die na drie kwartier weer zijn plaats moest afstaan aan Babangida- gaf er vanaf de ope ningsminuut blijk van, niet te weten welke positie hij moest kiezen. Het viel de arme jongeling in het collectief falende Ajax nauwelijks aan te wrij ven. Lichtpunten waren er nergens. Kluivert viel slechts op door ongecon troleerd balverlies en het missen van een levensgrote kans, Reuser hobbel de doelloos rond, Frank de Boer had het (te) druk met het dirigeren van BREDA 'Dat ik hier heb verloren, betekent niet dat ik ongelijk heb', zei Louis van Gaal gistermiddag in een be nauwd zaaltje van het nieuwe NAC-stadion. Maar was het inder daad een juist besluit om een Bra ziliaanse wereldkampioen (Santos) in het hart van de Ajax-verdediging te vervangen door een negentienja rig Nederlands groentje (Louhena- >essy)? Ja, zei Van Gaal. Nee, sprak het resultaat van de wedstrijd in Breda, een kansloze 2-0 nederlaag. Maar Van Gaal stel- het speelsysteem boven het re- c AJAX MAGAZINE MEI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 199