'NffitMANP ISEEN KÖUP LAND, DE MENSEN ZtfN WARM' Wat vind je van de Nederlandse competitie? Er wordt weieens gekscherend over de Mickey Mouse-competitie' gesproken. Kun jij je daarin vinden? Verontwaardigd: 'Dat vind ik absolute onzin. Als dit de Mickey Mouse-competitie is, wat is Ajax dan? Tom Jerry soms? Kom op zeg, wat een flauwekul. Hoe moet Feyenoord dan genoemd worden? En PSV? Het getuigt van weinig respect om Ajax in de Mickey Mouse-competitie te laten spelen. Ajax heeft alles, maar dan ook alles gewonnen wat een ploeg kan winnen. Geen enkel team in de wereld kan ze dat nazeggen. Zelfs in 1995 was Ajax nog de allersterkste. Dan praten we over een periode van vijf jaar terug.' Filosofisch: 'Vijf jaar is in de geschiedenis helemaal de ploeg weggaan op trainingskamp voor een belangrijke wedstrijd, moet je je telefoon uitzetten. Er wordt dan optimale concentratie verlangd. Ook wij topvoetballers zijn gewone mensen. Als je een keer slecht slaapt voor een belangrijke wedstrijd, kan dat je spel ook aantasten. Dat kost kracht. De omgeving en familie van een voetballer zijn heel belangrijk voor zijn prestaties op het veld.' Je bent nu bijna driejaar in Nederland. Wat vind je hier leuk en wat niet? 'Laat ik beginnen met het onaangename. Iets wat ik heel vervelend vind, maar dat is overal in Europa zo, zijn de bureaucratische handelingen bij het aanvragen van een visum. Als ik mijn ouders of andere familie wil uitnodigen om bij mij te komen, moet ik nog iedere keer een berg papieren invullen. Dat is echt verschrikkelijk. De ambassade wil nog steeds weten waarom mijn ouders naar Nederland komen. Moeten ze allerlei vragen beantwoorden. Het goede van Nederland zit in de mensen. Het is een koud land, maar de inwoners zijn warm. Ik kom vaak bijzondere mensen tegen. Vrijwel altijd aardig. Toen ik geblesseerd was, veranderden de mensen niet in hun houding tegenover mij. Dat betere prestatie leidt? 'Ja, natuurlijk. Als je thuis problemen hebt, beïnvloedt dat automatisch je spel. Als mijn zoontje ziek zou zijn, en dan bedoel ik niet een verkoudheidje, weet ik zeker dat het mijn spel zou beïnvloeden. Als we met vond ik prettig. Als ik herkend werd, zei men altijd iets opbeurends. Iets als: "Hé Shota, volhouden! Als jij terug bent, zal het weer beter gaan met Ajax." Het is altijd fijn als de supporters en de mensen op straat aardig tegen je zijn als je je in een vervelende fase bevindt.' Voel je je nu verplicht om al die fans volgend seizoen weer de echte Shota Arveladze te laten zien? 'Nee. Eerst wil ik dat voor mezelf bewijzen. Dat is heel belangrijk voor me, want dan weet ik dat het goed zit. Soms moet ik tegen mezelf zeggen: je kunt het heus nog, je bent het niet verleerd. Uiteindelijk ben ik zelf degene die als eerste voelt of alles weer goed is hersteld. En dan komen de fans vanzelf aan hun trekken.' Hoe zit het met je ambities? Droom je weieens van Spanje of Italië? 'Natuurlijk heb ik dromen. Maar ik ben ook realistisch. Ik zit nu bij Ajax en dat betekent dat ik hier zo goed mogelijk moet presteren. Hier gebeurt het voor mij. Het heeft dan ook geen zin om te gaan liggen dromen over een carrière in Spanje of Italië. Maar wanneer ik hier goed speel, komt de interesse vanzelf. Voor iedere voetballer is spelen in Italië of Spanje een droom. Trouwens, mijn grootste droom is al vervuld: spelen bij Ajax.' Met pretoogjes: 'Maar ja, als je grootste droom is uitgekomen, komen er weer nieuwe dromen...' AJAX MAGAZINE MEI 2000 17

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 17