het aan de rechter- of linkerkant moet, vind ik het ook best. Als ik maar speel. Ik moet op het veld staan, anders word ik ongelukkig. Twee maal achter elkaar in het tweede spelen lukt me nog wel, maar bij de derde keer krijg ik problemen. Dan kan ik me niet meer concentreren. Ook niet als ik terugkom van een blessure. Het heeft te maken met ambities, met lekker spelen, dat is toch wat ik wil en gewend ben. Topspelers kunnen zich niet concentreren wanneer ze in het tweede moeten spelen. Als je een jaar of zeventien bent, ligt dat natuurlijk anders. Misschien zie ik het verkeerd hoor, maar voor mij gaat dit in ieder geval op. Ik ben natuurlijk niet naar Nederland gekomen om in het tweede te voetballen.' Moet er bij Ajax veel veranderen om weer terug te keren naar zowel de nationale als de Europese top? 'Dat is een moeilijke vraag. Het ligt in ieder geval niet alleen aan geld. Ajax heeft best wel geld, ze investeren in ieder geval veel in nieuwe spelers. Er zijn genoeg wijze mensen bij Ajax die dit probleem kunnen oplossen, denk ik. je moet er ook niet zo van schrikken. Zie AC Milan, Borussia Dortmund, Olympique Marseille, Paris St. Germain, allemaal clubs waar het ook minder gaat dan verwacht werd. Bij Ajax zijn acht belangrijke spelers vertrokken of weggevallen. Normaal gesproken is het al een verlies voor een nationale competitie als spelers van dit kaliber het land verlaten, maar in Nederland hebben al deze spelers dezelfde club verlaten. Dat is niet eenvoudig om op te vangen. Ajax heeft dan ook tijd nodig. Tijd is volgens mij de beste heelmeester. Geld helpt niet, zie Inter. Dat heeft vijf topaanvallers, maar staat niet bij de beste drie in Italië.' Spelvreugde Kan een voetballer die lange tijd aan de top meedraait zichzelf nog verbeteren? Door bijvoorbeeld heel veel energie in de zwakke punten te steken en ondertussen de sterke kanten te optimaliseren? Door dag in dag uit keihard te trainen? Arveladze weet het niet. Hij antwoordt mysterieus en schept daar ondertussen een zichtbaar genoegen in. Zijn ogen beginnen opnieuw vrolijk in de rondte te dansen. 'Ik weet heus wel wat mijn zwakke punten zijn! En de sterke punten van een voetballer komen uit jezelf. Daarop hoefje dus eigenlijk niet te trainen, dat zit gewoon in je. Tweebenigheid is bijvoorbeeld een uitgesproken kwaliteit. Zoiets verleer je heus niet, zolang je iedere week een wedstrijd speelt. Fit blijven is belangrijk voor een voetballer. En spelvreugde. Als je geniet op de training, geniet je ook in de wedstrijd.' Betekent dit dat een gezonde geest tot een AJAX MAGAZINE MEI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 16