iappe meer niet, jongen. Ga maar, je hebt nog tot negen uur om iets leuks te doen. Ga maar snel.' Richard liep de studiezaal uit, Hanenberg zichtbaar opgelucht achterlatend. Dit was waarschijnlijk het 'persoonlijk contact', de 'individuele begeleiding', waar ze het in de nieuwe folder opeens over hadden. De folder die de leerlingen moest werven voor het komende kostschooljaar. Hele passages kende hij uit zijn hoofd, in het fietsenhok kon je punten verdienen als je er zonder lachen uit citeren kon. 'En met een machtige uithaal van zijn gevreesde linker teistert hij andermaal het vijandelijke doel...' Striemend, onderkant lat, trof de bal doel. 3-1. 'Gooooooal!' Schreeuwend en met gebalde vuisten rende Richard achter de goal langs. 'Zeventiende minuut tweede helft, en Koning tilt de stand naar 3-1. Arme keeper, geen schijn van kans!' 'Hou toch eens op met dat geouwehoer,' mekkerde Zwaag. Verbaasd kwam Richard vlak voor zijn tegenstander tot stilstand. 'Welk geouwehoer?' 'Dat eeuwige commentaar dat je geeft komt ons de neus uit,' viel De Jong hem bij. Hij trok zijn handschoenen uit en gooide ze demonstratief voor Richards voeten in het zand. 'Maar ik mag toch zeker wel blij zijn met zo'n wereldgoal?' 'Je bent zo walgelijk blij met jezelf! Het stinkt hier naar eigenwaan.' 'En zo mooi was 'ie trouwens niet.' 'Jullie kunnen gewoon niet tegen je verlies, dat is het.' Met de bal onder zijn arm liep Richard terug naar het midden. '3-1, Koning speelt onnavolgbaar, de tegenstander heeft vooralsnog geen antwoord op zijn sublieme rushes...' Om de tegenstander nog wat meer te treiteren zwaaide hij nog even naar de bomen aan de rand van het veld, als waren zij het uitzinnige publiek, zwaaiend met vlaggen, zijn naam scanderend. 'Richard Koning! Koning Voetbal! Richard Koning! Koning Voetbal!' Hij hoefde maar nauwelijks zijn best te doen of hij hoorde inderdaad het massale gezang. Hij stond even stil en genoot ervan. 'Weet je wat, we stoppen ermee.' 'Zolang die verwaande etter meedoet, gaan wij wel iets anders doen!' Richard draaide zich om en schudde zijn hoofd. 'Zie je, nu durven ze niet meer, de lafaards! Weggespeeld!' Met de triomf nog in zijn blik zocht hij steun bij zijn teamgenoten die zich al weer opgesteld hadden, wachtend op de aftrap. 'Nee, wij stoppen er ook mee, Koning. Op deze manier is er geen moer aan'. Richard stond op de middenstip, de bal stevig onder zijn arm geklemd. 'Wat is er plotseling aan de hand met jullie allemaal?' Boenders kwam op Richard af. 'Weet je Richard, als je scoort stel je je aan, en als je niet scoort stel je je ook aan. Het is een teamsport, weet je wel!' Zelfs Gerard had er blijkbaar opeens problemen mee. 'Het is een teamsport, weet je wel,' bouwde Richard zijn vriend na. Hij wist niet zo goed wat anders te doen. Winnen werd een vervelend en ingewikkeld spel als je het in je eentje moest doen. Waarom konden die zeikerds niet tegen zijn doelpunten? Waren ze jaloers? 'Ah, kom op. Dit menen jullie niet! Het is pas half negen, we kunnen nog een half uur voor we naar de slaapzaal moeten.' 'Veel plezier.' 'En vertel ons morgen maar hoeveel het geworden is.' 'Ja, en wie er gescoord hebben!' Ze lachten en liepen het veld af. Richard keek ze na en haalde zijn schouders op. Hij stuiterde de bal voor zich op de grond. Met zijn rechterbeen stapte hij over de opstuitende bal en gaf hem met zijn linkerhak een tikje. De bal vloog met een sierlijke boog over zijn rechterschouder om op zijn linkervoet te eindigen, dood. Het was koud. Het werd donker en een kille vochtigheid trok langs zijn kuiten omhoog. Zonder hen kon hij mooi nog even oefenen. Nogmaals stuiterde hij de bal voor zich op de grond. Al weken verslikte hij zich in deze truc. De documentaire kon pas verder als deze beweging er vlekkeloos in voorkwam. In slowmotion, met van die lelijke muziek eronder, zoals het hoorde. Met een verbeten grimas pakte hij de bal weer op en nogmaals stuiterde hij hem voor zich op de grond. In Van Internaat Tot International' moest alles precies zoals het hoorde! 158 AJAX MAGAZINE MEI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 158