allemaal naar beneden, de slaapzaal gaat op slot. Jullie moeten nog boeken pakken en als jullie te laat komen krijg ik natuurlijk weer de schuld! Hup hup hup!' Het was altijd hetzelfde hier, voortdurend werden ze opgejaagd. Van hier naar daar en van daar weer terug, of juist verder door. En waarom? Omdat ze dat leuk vonden. Iets anders kon hij nog steeds niet bedenken. Ze vonden het gewoon leuk. 'Zij een rotleven, dus wij ook een rotleven,' dat was volgens hem de enige motivatie voor Koeleman en Hanenberg en al die andere slavendrijvers hier. En waarom ook niet, niemand die het zag, niemand die het hoorde, niemand wie het iets interesseerde. Richard spoelde vloekend de tandpasta uit zijn mond en liep in de rij naar beneden. 'En thuis, gaat het thuis goed?' Hanenberg had Richard na de studie apart genomen en keek hem ernstig aan. Tja, hoe ging het thuis eigenlijk? Richard had geen idee. 'Goed,' blufte hij onmiddellijk. Wat had Hanenberg er in godsnaam mee te maken? Was er misschien iets aan de hand? 'Mijn zus studeert, gaat geweldig, en mijn vader... ach ja, u weet wel, veel in het buitenland enzo.' Richard wachtte even, Hanenberg zei niets. 'Ik zie hem niet zo vaak, maar als ik hem zie is het feest. Brengt hij de meest fantastische cadeaus voor me mee en gaan we samen leuke dingen doen.' Hij pauzeerde even en stelde zich voor dat het waar was wat hij Hanenberg vertelde. Dat hij echt met zijn vader op stap ging, dat ze samen plezier hadden. Hij had zijn vader al in geen weken gezien. In de weekeinden logeerde Richard bij Marijke en spraken ze nooit over hun vader. Ze hadden eigenlijk geen idee waar hij uithing. Vrijdag zou hij het eens aan Marijke vragen. 'Dit weekend zie ik hem weer, moet ik hem misschien een boodschap van u overbrengen?' 'Nee, nee, ik vroeg het zomaar. Interesse, 157

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 157