VAN INTERNAAT TOT 'En hier sliepen we dan.' Richard sloeg het gordijntje open en liet de cameraploeg voorgaan. 'Tsjongejonge,' mompelde de verslaggever. 'Dat iimietveel, hè? Richard lachte bescheiden. Het is zaak nu een gewone jongen te blijven, schoot het door zijn hoofd. Net als Cruijff in de film. Gewoon gewoon blijven! 'Ach ja, hoe was dat vroeger...' Hij haalde zijn schouders op en glimlachte, op zo'n bijna verontschuldigende manier. Hij zag in de ogen van de verslaggever dat het zijn uitwerking niet miste. '...het was natuurlijk geen pretje om op kostschool te zitten, maar met z'n allen maakten we er maar het beste van.' VOETMlVEKflAAE door Rick de Leeuw foto Louis van de Vuurst Ja, dat was het goede antwoord. Altijd zeggen dat er saamhorigheid was. Zoiets zei Cruijff trouwens ook in 'Nummer 14'. Met zijn broer was Johan terug in de buurt waar hij geboren was, Betondorp. Ze zagen die vervelende buurman die vroeger altijd de bal afpakte. De verzuurde oude man die, schoffelend in zijn kleine voortuintje, vol misprijzen moest toezien hoe niet hij, maar dat schoffie van toen de held van de straat geworden was. Schitterende scène. 'Nummer 14, Johan Cruijff was Richards lievelingsfilm. Nadat hij die samen met zijn zus Marijke in de bioscoop gezien had werd er ook over zijn leven zo'n film gemaakt. Van Internaat Tot International' - De ontroerende film die u niet mag missen - Richard Koning, de beroemde voetballer. Met hemzelf in alle rollen. Een voorbeeld voor de jeugd, een held voor heel het land. Als wereldberoemde spits van Ajax en het Nederlands elftal keerde hij terug naar de plekken van zijn jeugd. Het park, de lagere school, en nu dus de slaapzaal van de kostschool. Straks een interviewtje met Koeleman. Was opeens poeslief toen ze een uur geleden hier aankwamen. Deed alsof ze altijd de beste vrienden waren geweest, de slijmbal! Richards bed is onopgemaakt en ziet er beslapen uit. Foutje van de regie. Het moest er hier uitzien alsof het gekoesterd werd, als een dierbare plek, een bedevaartsoord voor alle voetballiefhebbers van Nederland. Snel propte hij zijn pyjama onder zijn kussen en keek met gespeelde verbazing naar de voetbalschoenen die onder in de kast stonden. 'Kijk nou eens, mijn oude kicksen! Dat ze die hier nog altijd hebben bewaard! Hij pakte ze op en liet ze zien aan de camera. De kluiten onder de noppen waren nog vers, maar hopen dat ze dat niet opmerkten. 'Zo te zien is er onlangs nog op gespeeld,' merkte de verslaggever droog op. Richard had er op slag geen zin meer in en pakte zijn tandenborstel. Genoeg voor nu. Het was bovendien al laat, over vijf minuten begonnen de lessen. Als hij zich haastte was hij nog gemakkelijk op tijd. Hij had zijn boeken al klaarliggen in de studiezaal. Eerste uur scheikunde. Terwijl hij zijn tanden poetste hoorde hij Hanenberg gehaast de slaapzaal binnen lopen. 'Nog vijf minuten en de lessen beginnen, 156 AJAX MAGAZINE MEI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 156