'De Elementen' tot leven gebracht Ajax Swatch VARIA Foto: Yvonne Witte Voorafgaand aan het competitieduel tussen Ajax en AZ werd de zogeheten Ajax Swatch gepresenteerd. Een levensgrote reproductie gunde het hele publiek een kijkje op deze nieuwe creatie. Mister Ajax Sjaak Swart ontving het eerste echte exemplaar van dit bijzondere horloge. Op de wijzerplaat van de Ajax Swatch wordt, door vermelding van de jaartallen 1900-2000, verwezen naar het jubileum. Ook de bekende rode baan en het Ajax-logo zijn terug te vinden op het horloge. Het horloge geeft niet alleen de tijd aan, maar kan bovendien ook worden gebruikt als toegangspas en creditcard. Wellicht kunnen Ajax-fans in de toekomst met dit horloge ook wedstrijden van Ajax in de ArenA bezoeken. Op woensdag 5 april zag David Endts 'Voetbalhart' het levenslicht. Het boek, eerste Uit handen van David Endt ontving Mario van der Ende het eerste exemplaar van 'Voetbalhart 1 - De Elementen'. deel van een tweeluik met als ondertitel 'De elementen', werd gepresenteerd in de voetbalshirts, nostalgische foto's en hoog opgestapelde dozen met voetbalschoenen ontving scheidsrechter Mario van der Ende het eerste exemplaar. Wie 'Voetbalhart 1 - De Elementen' openslaat, raakt al snel betoverd door de essentie van het voetbalspel. Terwijl de woorden in het hoofd worden opgenomen, gaan de andere zintuigen hun eigen leven leiden. De sfeer van het stadion en de geur van de kleedkamers komen als vanzelf tot leven. Via soppige veldjes en grote voetbaltempels begint de reis langs karakteristieke attributen uit de voetbalwereld. De trui van Gert Bals, noppen, scheendekkers, strakke kousen en natuurlijk ook de Ajax-shirts passeren in lyrische bewoordingen de revue. Dat vooral de originele shirts bijzonder zijn, blijkt daarbij eens te meer. De combinatie van rood en wit is veel meer dan een shirt alleen. Het is een shirt dat diepe indrukken achterlaat en de echte Ajacied een trots gevoel geeft: 'Ze waren er wel, jongens van mijn leeftijd die in een Ajax-shirt op de instuif verschenen. Die halen het zeker niet, dacht ik, want een Ajax-shirt was een shirt dat je niet droeg als je er geen recht op had. Je haalde het niet in je hoofd. Als ze je zouden betrappen bij het dragen van zo'n shirt bij een partijtje in het park; waar haalde je het lef vandaan? Ik mocht pas toen ik werd aangenomen als lid. Dat was een aantal jaren na de genoemde instuif.' David Endt is een voetballiefhebber pur sang, daar mag geen enkele twijfel over bestaan. Hij loopt al sinds zijn kindertijd in het wereldje rond en weet waarover hij praat. Endt omschrijft de elementen op een mooie, poëtische en soms ook ontroerende manier. Geen koele cijfers of statistieken, maar verhalen en herinneringen uit het diepst van het hart. Het eerste deel van 'Voetbalhart' is daarom een aanrader voor de ware liefhebber. De wetenschap dat er nog een vervolgdeel verschijnt, zal bij menigeen een hevig verlangen oproepen. Tot die tijd kunnen de in deel 1 aanbeden elementen de honger stillen. Ilona Oerlemans David Endt: Voetbalhart 1; De Elementen -136 pagina's - Uitgeverij Thomas Rap - ISBN 90 6005 749 x - f25,- Amsterdamse sportzaak Smit Cruyff. Tussen de nieuwe Foto: Yvonne Witte AJAX MAGAZINE MEI 2000 145

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 145