Wereldclub Ajax-fans zitten overal Liefhebber zijn van Amsterdams voetbal is geen exclusief Nederlandse aangelegenheid. Naast de 80.000 leden die de Supportersvereniging Ajax telt, lopen er op deze aardbol nog aardig wat buitenlandse fans in de rondte. Zo kruipt iedere week een groep Japanners bij elkaar om per satelliet Dani te bewonderen,- communiceert een Deense fan via internet met mede-genieters van de lepe acties van Brian Laudrup en discussiëren Belgische supporters, tijdens de lange bustochten naar de ArenA, over het anti-voetbal in eigen land. Ajax is en blijft tenslotte een wereldclub. Op het hoofdkantoor van de Supportersvereniging Ajax weten ze daar kalles van. Dagelijks arriveert op de Toekomst een vracht brieven, foto's en allerlei kunstwerken. Uit Duitsland, Polen, Engeland, maar ook uit exotischer oorden: China, Ghana, het Midden-Oosten. Foto's met handtekening zijn een gewild artikel, maar ook shirts, stickers en verblijfsvergunningen worden per brief aangevraagd. 'Je hebt mensen die helemaal gek zijn,' merkt Liesbeth Zijlstra van SV Ajax. 'Supporters vragen veel, maar wij regelen geen afspraken en zorgen er ook niet voor dat spelers op feesten of trouwerijen verschijnen. Want er is een verschil tussen Ajacied zijn en helemaal lijp zijn van een speler.' Zoals Liesbeth Zijlstra ook niets kon doen voor de Ghanees die een Amerikaanse door Pauline Blom dollar opstuurde met het verzoek daar een shirt voor te kopen. 'Dat is voor Afrikaanse begrippen een gigantisch bedrag. Maar daar kunnen we niet aan beginnen.' Jan Hartog, die in samenspraak met de spelers hun post beantwoordt, weet al hoe laat het is wanneer de aanhef van een brief in naam van God of Allah is geschreven. 'Dan vragen ze om geld, een verblijfsvergunning of een uitnodiging, zodat ze een paspoort kunnen krijgen. Ajax in Canada. AJAX MAGAZINE MEI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 136