Nadat de grootste hindernissen waren overwonnen kon uiteindelijk worden begonnen met een selectie van jongens onder twaalf. onherroepelijk op hét probleem in Ghana, de leeftijd. De gemiddelde voetballer heeft hier twee leeftijden, zijn gewone leeftijd en zijn voetballeeftijd. Als hij in het dagelijks leven bijvoorbeeld 20 is, is hij als voetballer pas 14. Die gegevens zijn hier heel moeilijk te controleren. We hebben onze selecties nu wel rond, maar het is nog maar de vraag of alle spelers de juiste leeftijd hebben. Er is een manier om te bepalen hoe oud een speler werkelijk is. Tijdens een toernooi in Obuasi konden we dat met eigen ogen aanschouwen. Het was een toernooi voor spelers onder de vijftien en de zes elftallen die waren gekomen, 120 jongens in totaal, werden voorafgaand aan het toernooi gescreend. Een persoon die wij hadden leren kennen, kon door de bouw van jongens bepalen hoe oud zij waren. Hij had een wat mysterieuze uitstraling, maar dat weerhield ons er niet van zijn kennis te gebruiken. Toen de man in kwestie het stadion betrad, moesten de teams één voor één bij hem komen. Alle spelers moesten met ontbloot bovenlichaam en de armen omlaag in een recht lijn gaan staan. De 'dokter' bekeek iedereen en zei vervolgens de leeftijd. Het uiteindelijke resultaat van dit onderzoek was dat 68 van de 120 jongens te oud waren bevonden. Het hele toernooi was in de war geschopt, de spelers waren teleurgesteld, maar wij hadden weer een fantastische ervaring opgedaan. De voetbal-academy Nadat ik kerst en nieuwjaar in Nederland had doorgebracht, kon ik in januari van start gaan met de voetbal-academy in Accra. Al in december had ik samen met mijn collega's meerdere uren doorgebracht met voorzitters van diverse clubs. We hadden verschillende spelers op het oog die wij in onze academy wilden opnemen, maar de voorzitters moesten daar dan wel in toestemmen. Hoewel het hier ging om jongetjes van acht en negen jaar hebben wij toch veel overuren moeten maken voordat iedereen akkoord ging met de 'transfer'. Op 10 januari zou ik de talenten dan eindelijk mogen begroeten, maar niet alles liep zoals ik graag had gezien. De spelers die iets later kwamen, vormden nog niet zo'n groot probleem. Veel jongens kwamen echter een dag of een week later dan afgesproken. Er zijn zelfs spelers helemaal niet komen opdagen en tot op heden zijn zij spoorloos. De reden van deze vreemde gang van zaken werd mij al snel duidelijk. Terwijl ik in Nederland verbleef, hebben verschillende mensen in Ghana tegen de academy geklaagd met als resultaat dat spelers niet meer wilden komen. Terwijl ik in januari met de voorbereiding dacht te beginnen, stond de maand nu in het teken van het opnieuw scouten en selecteren. Net toen ik dacht dat ik alles rond had, begon de Afrika Cup. Het is hier niet zo'n grote happening als in Europa, maar het betekent wel dat je nergens op kunt rekenen. Geplande wedstrijden gaan opeens niet door, spelers zijn er niet en trainers hebben het veel te druk. Ondanks deze hindernissen kon ik uiteindelijk toch beginnen met mijn selectie van jongens onder de twaalf. Een leuke bezigheid want deze jongens zijn zeer leergierig. Het mooie is dat je je wel eens heel erg kunt vergissen als je denkt dat de jongens alleen voor jouw club spelen. Zo had ik laatst op een zaterdag een vriendschappelijke partij geregeld. Ik verwachtte over een selectie van 25 spelers te kunnen beschikken, maar tot mijn verbazing waren er slechts veertien aanwezig. De overige elf jongens moesten van hun voormalig voorzitter meespelen bij hun oude club. Zo speelde ik met mijn elftal dus tegen jongens die wel gewoon bij ons trainen, maar blijkbaar niet altijd meespelen. Hier is dat heel normaal, maar voor mij blijft het toch een beetje onbegrijpelijk. Ghana is een leuk land, maar de problemen die je moet overwinnen en de lessen die je leert, blijven elkaar in hoog tempo opvolgen. 134 AJAX MAGAZINE MEI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 134