Aan het warme weer raak je gewend en het eten gaat steeds beter smaken, maar het autorijden blijft een verhaal apart. in Nederland als normaal betitelen, zijn hier niet van toepassing. Een overeenkomst is dat men in Ghana ook rechts rijdt, maar het begrip voorrang geven kennen ze bijvoorbeeld niet. Wanneer je uit een zijstraat de weg op wilt rijden, is het ogen dicht, gas geven en hopen dat de rest voor je stopt. Op de grote wegen is het een chaotische bende. Als je wilt inhalen, doe je dat gewoon. Links, rechts, tussen twee auto's door of een stukje over de andere weghelft, het maakt allemaal niet uit. Je moet alleen wel uitkijken voor mensen met autopech. Er is hier namelijk nog niemand op het idee gekomen om een kapotte auto naar de kant te duwen. De wagen moet ter plekke worden gerepareerd en dan bij voorkeur midden op de weg. Overdag zie je dat nog wel aankomen, maar 's nachts wordt het een probleem. Geen lichten aan, geen gevarendriehoek, dus niemand die het tijdig ziet. In de nachtelijke uren rijden hier ook auto's rond die in Nederland al dertig jaar geleden zouden zijn afgekeurd. Dat de lichten het niet doen en dat ze niet harder gaan dan dertig kilometer per uur is niet van belang. Als de andere weggebruikers maar goed opletten. Het mooiste van alles zijn de rotondes. Die lijken ze hier te hebben uitgevonden. De enige regel die voor de gebruikers ervan geldt, is: op hoop van zegen. Het is een regelrechte puinhoop. Als je de rotonde voor drie kwart rond moet, ben je al gauw vijftien minuten kwijt. De kans dat je auto daarbij een deuk oploopt, is zeer groot. Wie deuken wil vermijden, moet rekening houden met een half uur per rotonde. Een klein voorbeeld: het is al druk, je komt aanrijden en naast je komt opeens een taxi uit de berm tevoorschijn. Terwijl je langzaam de rotonde nadert, wordt er om de paar seconden getoeterd. Auto's staan overdwars, bumper aan bumper en vijf rijen dik waar twee rijen zijn toegestaan. Auto's die naar links moeten, staan rechts en vice versa. Je moet elke vrije ruimte benutten en onderwijl goed oppassen dat je niemand raakt. Plotseling verschijnt er een motor voor je voorruit. Taxibusjes die met twintig zwetende passagiers overvol zitten, raken met hun achterbumper de grond. De chauffeurs hebben geen idee wat het nut is van de zijspiegels en zij malen niet om een deukje meer of minder. Stapvoets rij je verder, om een auto heen die zonder eigenaar midden op de rotonde staat. Nader onderzoek wijst uit dat de wagen hier gewoon geparkeerd is. Toeterend baan je jezelf een weg naar de andere kant. Als je na dertig minuten eindelijk je doel hebt bereikt, zie je in de verte alweer een nieuwe rotonde. Ze zijn er gek op in Ghana. Basisbegrippen Een maand had ik nodig om enigszins aan mijn nieuwe leven te wennen, maar na twee maanden raakte ik daadwerkelijk een beetje ingeburgerd. Toen kon ik mij eindelijk echt gaan richten op het voetbal. Dat het spelletje hier leeft, was mij leder stukje grond in Ghana wordt benut om erop te voetballen.

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 129