kreeg ik de kans om even op adem te komen. Vriendelijk en beleefd legde ik iedereen uit dat ik de weg wel wist. Ik werd opgevangen door twee collega's die als enige blanken duidelijk zichtbaar waren tussen de driehonderd aanwezigen. Gedrieën brachten wij mijn spullen naar de auto en gingen op weg naar het hotel. Tussen de palmbomen, naast het verlichte zwembad en met een biertje in de hand genoot ik even later van een oase van rust. Het was inmiddels zo'n 26 graden en mijn avontuur was begonnen. Eerste indrukken Hoewel het hotel mij goed beviel, had ik toch een huis nodig. We gingen op huizenjacht en dat bleek een stuk leuker dan hier in Nederland. Het eerste huis dat mij werd aangeboden, bestond uit vijf slaapkamers met eigen badkamer en ligbad, een bibliotheek, een grote kantoorruimte, een hal ter grootte van een danszaal en een tuin waarvan ik het einde niet kon zien. Om al die ruimtes met meubilair te vullen, hoef je niet veel moeite te doen. Alles wat je wilt hebben, wordt hier namelijk bij de stoplichten verkocht. Bij rood licht kun je kiezen uit een breed scala van producten. Etenswaren, kleding, inboedels, spelcomputers, telefoons, cd's, trainingsapparaten en zelfs puppy's worden hier aan de man gebracht. Mijn doel was echter het voetbal en daarom was ik al snel op de plaatselijke velden te vinden. De eerste indruk? Rood! Een veld bestaat hier namelijk niet uit gras, maar uit rood zand. Een steentje meer of minder maakt niets uit en het veld eindigt waar de vuilnisbelt begint. Met houtskool wordt de middencirkel aangegeven en velden worden vaak bevolkt door de familie geit of schaap. Hoewel het hier slechts om jeugdvoetbal gaat, kan menige club uit de Nederlandse eerste divisie jaloers zijn op het aanwezige publiek. Het duurt niet lang voor je beseft dat het voetbal hier een uitlaatklep is voor de gehele bevolking. Ook bij de jeugdwedstrijden steunt men de club door en door. Voor onze begrippen buiten proporties, want menigmaal wordt de scheidsrechter omgekocht met eten of geld. Spelers worden op allerlei manieren uit hun concentratie gehaald, tovenaars spreken vloeken uit en bestuursleden krijgen veelvuldig te maken met scheldkanonnades. Iedereen die iets tegen een speler wil zeggen, rent tijdens de wedstrijd het veld op en iedereen die vindt dat hij de coach is, laat dat duidelijk blijken. Wanneer dit alles niet het gewenste resultaat oplevert, kun je er zeker van zijn dat er rellen en knokpartijen ontstaan. Voetbal als veldslag Omdat wij een Nederlandse trainer in Ghana hebben, moesten wij ook een wedstrijd in de plaatselijke Premier League De eerste indruk? Rood! Menige Nederlandse eerste-divisieclub kan jaloers zijn op de toeschouwersaantallen bij jeugdwedstrijden in Ghana.

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 126