kennismaking voor verwonderde blikken zorgde. Niet wat betreft zijn voetbalkennis. Het amusement werd meer veroorzaakt door de kleedgewoontes die deze oer- Ajacied erop nahoudt. 'Zo volgde hij de wedstrijden het liefst in een net pak met daaronder een stel kicksen,' weet Heije zich te herinneren. 'In het begin vraag je je af wie er nu weer voor de groep staat. Toen ik ook daar uiteindelijk aan gewend was, heb ik een prachtige en leerzame tijd gehad.' Van zijn lichting bleven alleen doelman Serge van der Ban en Mare Stuut voor de club behouden. In de 'ratrace' naar het vlaggenschip zag hij de ene medespeler na de andere afvallen. 'Het blijft toch een wereld waarin het ieder voor zich is,' stelt Heije nuchter vast. 'Ik heb er altijd goed mijn best voor gedaan en word daar nu voor beloond. Je leert ermee leven dat je ieder jaar afscheid neemt van spelers. Nee, dat laatste is niet jammer. Dat hoort bij je beroep. Als je het wilt halen moet je hard zijn.' Romantiek Het romantische beeld dat van de voetballers en de voetballerij bestaat stoort hem. 'Mensen zien alleen de mooie buitenkant. Terwijl rotperiodes er zeker ook bij horen.' Vorig seizoen beleefde hij lange tijd zo'n rotperiode, toen hij met aanhoudend blessureleed te maken kreeg. Kwetsuren aan de knie, de lies... de blessures leken elkaar hatelijk genoeg af te lossen. 'Hoe langer je aan de kant staat, hoe meer je na gaat denken,' blikt Heije met tegenzin terug. 'Op die momenten spookt het toch door je hoofd dat je minimaal een basisplaats in het tweede moet hebben om de overstap te mogen maken naar het eerste.' Met de hulp van de medische staf en de onvoorwaardelijke steun van zijn familie klauterde hij na ruim tweeëneenhalve maand het dal uit. Vastbesloten zijn droom in de binnen de toegestane limiet (Heije verbond zich vorig seizoen voor vijfjaar aan Ajax) te verwezenlijken. 'Volgend seizoen hoop ik al meer bij de jongens te horen; een vastere plek binnen de A-selectie te hebben veroverd. Dat moet voor mijn gevoel haalbaar zijn. Ik leer nu al heel veel van jongens als Winter en Van Halst. Wat tegen me wordt gezegd pik ik aardig op. Het zijn toch de tips van de ervaren spelers die je nodig hebt.' De rol van vader en moeder Heije speelde een cruciale rol in zijn ontwikkeling tot voetballer. 'Zonder ouders was ik nooit zo ver gekomen. Ze hebben me nooit gepusht, maar stonden en staan altijd achter me. En voorzien me van goede adviezen. Ik voetbal niet alleen voor mezelf: ik probeer ook iets moois te bereiken voor mijn familie.' Waarna hij met trots melding maakt van zijn Surinaamse familiebanden en de bijzondere verstandhouding die vader (ooit een verdienstelijk rechtsbuiten bij Real Sranang) en moeder Heije er tijdens sommige wedstrijden van zoonlief op na blijken te houden. 'Het komt voor dat ik mijn vader tot rust moet manen als hij weer eens helemaal op gaat in een wedstrijd. Mijn moeder geneert zich soms zo dat ze tijdens een wedstrijd apart gaat staan. Hij kijkt in ieder geval liever naar mij dan dat hij zelf een wedstrijdje speelt. De keuze tussen een wedstrijd van Ajax 2 en een verjaardag is al helemaal snel gemaakt.' Helaas was moeder Heije niet bij het debuut van haar zoon; ze verbleef in Suriname. Maar als het aan Pascal ligt zullen er nog volop gelegenheden komen om hem in Ajax 1 te zien spelen. Zijn debuut smaakte immers naar meer. AJAX MAGAZINE MEI 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 106