Nu het met de club wat minder gaat, zou het niet ondenkbaar zijn wanneer een aantal mensen Ajax even laat voor wat het is. Dat Ajax evengoed nog steeds tot de verbeelding spreekt, blijkt uit de opkomst van spelertjes tussen de zes en twaalf jaar op de jaarlijkse instuif. In de hoop op een plaatsje bij Ajax meldden zich meer dan 1700 jongetjes op de Toekomst. Natuurlijk is het voor velen slechts een dagje uit, waar ook de ouders een belangrijke rol in spelen. Zoals elk jaar heeft Ajax slechts enkele tientallen talentjes nodig, dus het grootste deel zal teleurgesteld, maar wel met een ervaring rijker naar huis zijn gegaan. In de geest van de talentendagen viel een opmerkelijk bericht te lezen in de Volkskrant. Uit onderzoek is namelijk gebleken dat 18 procent van de jongens tussen de 15 en 19 jaar het liefst zijn brood wil verdienen als coureur, basketballer, profvoetballer of coach van Ajax. Toch opmerkelijk in een tijd dat de uitoefening van deze functie niet bepaald over rozen gaat. Cruciaal Gezien de stand op de ranglijst lag er voor Ajax nog wel succes in het verschiet, maar door de pijnlijke nederlaag in Eindhoven werd het uitzicht op de landstitel vertroebeld. Doordat ook de concurrentie regelmatig punten verspeelde, bleef onze ploeg aardig in de bovenste regionen hangen. Daar werd Ajax belaagd door Foto: Yvonne Witte Uitbundig vierden eerst Richard Knopper en later Dani hun tegen Willem II gescoorde doelpunten met trainer Jan Wouters. Foto: Yvonne Witte clubs die ook iedere kans aaangrepen om in de kopgroep mee te blijven doen. Na de successen van het vorige seizoen leek Willem II weer een echte kandidaat voor een Europese plaats. De Tilburgers waren echter wat teruggevallen op de ranglijst en hadden tegen Ajax een laatste kans om nog enigszins aan te sluiten. Willem II zou dan wel een goed resultaat moeten neerzetten en dat kwam Ajax slecht uit. De wedstrijd tegen de mannen van Co Adriaanse zou weieens van cruciaal belang kunnen zijn om de situatie rondom de club niet te laten escaleren. Als Jan Wouters ooit een overwinning nodig had, was het wel tegen Willem II. Iedereen was daar goed van doordrongen en gelukkig bleek al snel dat de spelers dat ook in het veld wilden laten zien. Zonder Chivu en Nieuwenburg in de basis begon de wedstrijd alles behalve florissant voor Ajax. Al binnen een paar minuten was het namelijk Ferdi Vierklau die het veld moest verlaten met een spierscheuring. Wegens een uiterst ongelukkige handsbal van Richard Knopper kreeg Ajax bovendien en penalty tegen die moeiteloos werd benut door Willem II. Voor een handsbal aan de andere kant gaf scheidstrechter Koopman Ajax later geen penalty en door dit onrecht werd het vuurtje bij Ajax opgestookt. Nikos Machlas bracht beide ploegen al snel op gelijke hoogte en in de tweede helft was het Richard Knopper die Ajax op Tegen Willem II moest Ferdi Vierklau al na enkele minuten geblesseerd het veld verlaten. AJAX MAGAZINE APRIL 2000 voorsprong zette. Op subtiele wijze stelde Dani vervolgens de verdiende overwinning veilig. Eindelijk liet het team zien waartoe het in staat was en de goals werden door spelers en trainers natuurlijk uitbundig gevierd. Er zat weer beleving en passie in het spel, iets wat er lange tijd voor een deel aan heeft ontbroken. Jan Wouters was na afloop zeer reëel: 'Iedereen weet wat er had kunnen gebeuren als Ajax deze wedstrijd zou hebben verloren. Ik loop lang genoeg mee om te weten wat dan het lot van een trainer is.' De emotie na de doelpunten was mooi om te zien. 'Iedereen lijkt zich tegen de club te keren en dat maakt het moeilijk voor mij en de spelersgroep. Het was veelzeggend hoe de jongens op de doelpunten reageerden. Zo lieten ze merken dat er wat hen betreft niets aan de hand is en dat doet mij goed. Misschien is deze overwinning het begin van een mooie reeks.' Waaraan hij glimlachend toevoegde: 'Om de druk nog maar eens wat op te voeren.' Tweede plaats Natuurlijk zorgt één zwaluw nog lang niet voor een mooie zomer, maar op dat moment heerste het gevoel dat de druk enigszins van de ketel was. Jan Wouters verkeerde in wat rustiger vaarwater en kon zich met zijn spelersgroep gaan voorbereiden op de komende weken waarin minstens zo belangrijke wedstrijden op het programma stonden. De media lieten Ajax echter nog niet met rust. Ook na het succes tegen Willem II en een 95

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 95