Een vleugelvoetige Hermes, een voetballer met een Olympische uitstraling. Sterk en doelgericht, elegant in zijn missie, hij draagt een boodschap met zich mee. Een boodschap voor de keepers die de doelmannen slechts in hun net te pakken krijgen. Het zijn boodschappen verpakt als doelpunten en de goden hebben er hun zegen aan gegeven. Oh nee, geen bewaker die hem kan volgen, geen beul die hem kan vellen, geen wachter die hem kan stoppen, geen monster dat zijn tentakels met succes naar hem uitstrekt. Hij is een ijlbode die beschermd wordt door de zalving van de goden. Zijn passen dragen de schittering van diamanten, juwelen, parels. Zijn boodschappen twinkelen als schatkisten. De vleugelvoetige voert de bal en brengt de mensen in het voetbalamfitheater in ademloze vervoering. Hij was een jongetje van twaalf toen hij van een kleine fijne club naar Ajax kwam. Bij dat kleine fijne Wilskracht/SNL, op een discusworp afstand van de Meer, was hij familielid. Zijn begaafdheid werd er gezien zonder dat de bewondering buiten haar oevers trad. Daar was hij thuis, maar een ambitieus vuur trok hem naar Ajax, de club waarvan hij de zondagse wedstrijdgeluiden over zich heen hoorde komen wanneer hij zelf rende, sprintte, scoorde. Nu liep hij voorbij de stadionmuren naar Voorland. Een beetje timide, toch. Wat voor wereld wachtte er op hem, welke weerstanden zou hij tegenkomen? Het viel mee. Anders dan velen meenden was de wereld niet zo hard, er klopten bij Ajax ook mensenharten en ook in dat mooie rood en wit kwamen zijn snelle passen uit en arriveerden zijn AJAXZIELEN door David Endt illustratie Thijs Damsma boodschapjes. Een o lympische Ajacied was geboren. Gracieus spoedde hij zich voort, voerde berichten voor keepers met zich mee die hij in het net legde. Toch zagen weinigen in hem de vleugelvoetige Hermes. Maar Zeus, in de gedaante van de trainer die Cruij ff heette, zag het natuurlijk wel. Zeus opende de poort naar de Olympus, wees zijn pupil de te volgen weg. En daar lag, hemelsbreed tweehonderd meter bij de Wilskrachtwieg vandaan, de nieuwe wereld. Op de rechtervleugel van Ajax vlood een nieuweling. Lange blonde haren, dunne, ogenschijnlijk kwetsbare benen. Maar ongrijpbaar, vlotte voeten streelden de bal mee naar voren. Ze hadden een vanzelfsprekende relatie met het speeltuig. De seconden lijken te vertragen wanneer bal en voet elkaar op topsnelheid ontmoeten. Er is een honderdste seconde van ontspanning waarin de afspraak plaatsvindt, de passen behoeven geen correctie, er is geen ritme-hapering. De bal luistert, legt zijn lot in de gevleugelde voeten, en gaat mee op het pad naar de Olympus. Er zijn vergeefs graaiende vingers van keepers, er zijn spinnende effecten in de bal, er is liefkozend leer, er is geritsel van ontvangende netten. Er is gezamenlijke acceleratie die het bloed stuwt en stuwt en die is gevat in de schoonheid van het voortbewegen. Er is de kunst van het ontwijken om het ranke lijf te beschermen, een radar die in de jaren van ervaring nauwkeuriger en effectiever wordt en de raakkans miniseert. En er zijn doelpunten, zo mooi en onvergetelijk dat je er een prentenboek van zou willen maken. Meetkunde en fantasie vallen elkaar in de armen, er wordt gespot met de wetten van de mogelijkheid. Dennis Bergkamp groeide van een timide jochie in de vreemde tuin naast het huis van Wilskracht/SNL uit tot een vastberaden en zelfbewuste voetballer wiens ziel en lichaam leken te zijn gemaakt voor het Ajax-shirt. Twaalf jaar voetbalde hij zich omhoog, hij bereikte de top van de Olympus en vandaar vlogen zijn voeten hem naar andere tuinen, naar andere werelden van voetbal. Blauw-zwart, oranje, Londens rood en wit. Wij hebben de film al eens gezien maar ook in andere kleuren blijft die boeien. Doet die harten gloeien. Laat Amsterdamse trots vloeien. Meer dan voorheen kiest hij zijn momenten en dat maakt ze spaarzamer. Bewakers, wachters, beulen, monsters, ze lijken vat op de bode te hebben gekregen. Oh nee, het is slechts schijn. Bij bliksemflits geeft hij zich bloot en wordt ongrijpbaar. Van de vleugelvoeten vlokken wondertjes. De schittering in zijn passen verblindt en er opent zich een schatkist wanneer de boodschap in het net belandt. Het werk van Thijs Damsma is te bezichtigen bij Galerie Peter Bax, Singel 82, 8601 AM Sneek AJAX MAGAZINE APRIL 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 85