'Ik wilde me in het begin waarschijnlijk te graag waarmaken in het Ajax- systeem' is dat, fijn dat-ie bij ons speelt, dat gebeurt steeds vaker. In het begin duidelijk niet. Toen vonden ze me die etterbak van Twente die altijd zo zijn best deed als hij tegen Ajax moest.' Je speelde ook wel altijd heel erg enthousiast, met een soort maniakale bevlogenheid die voor Ajacieden het spelen tegen Twente tot een hachelijk avontuur maakte. Van Halst: 'Laten we het erop houden dat ik wist dat ik wat te overwinnen had bij het Ajax-publiek. Ik kon toch moeilijk verwachten dat ze zich niet meer zouden kunnen herinneren hoe ik tegen hun club speelde. Alleen, nu realiseren ze zich dat je zo'n speler beter voor je dan tegen je kan hebben. En in die zin zijn ze dan al blij met je.' Heeft ze het dan over jullie relatie Van Halst: 'Nee, althans ik heb me dat nooit afgevraagd. Wat ze bedoelt heeft te maken met de manier waarop ik me afsluit voor die kritieken. Zij leest het allemaal en vindt het dan heel erg voor me. Maar mij doet het eigenlijk niets. Vijf jaar geleden was dat nog wel anders. Dan was ik er echt chagrijnig van en vond ik het belachelijk dat iemand dat over mij schreef. Maar nu vind ik dat iedereen het recht heeft om zijn mening te geven. Ik heb gemerkt dat het zo'n negatieve uitwerking heeft op je functioneren als je je er wel wat van aantrekt. Dan zit je met zweethanden voor de tv te wachten op wat ze over je gaan zeggen. Dat is niet goed. Ik moet voor mezelf zeker weten dat ik er altijd alles aan gedaan heb; dat het vaak goed gaat en soms niet; maar dat ik weet dat ik er helemaal voor leef en dat ik er keihard voor werk. Wat kan je jezelf dan nog verwijten? Het kan altijd beter, dat moet je ook altijd voor ogen houden. Maar daarom moet je je alleen van terechte kritiek wat aantrekken.' Maniakale bevlogenheid Van Halst was bij Twente meer dan een dragende en stuwende speler. Ook buiten het veld probeerde hij zich voor de club in te zetten. Hij was nergens te beroerd voor. Sterker nog, zijn verantwoordelijkheidsgevoel was zo groot dat hij nooit nee durfde of wilde zeggen. Van Halst: 'Ik denk niet dat ik voor Ajax ooit zo belangrijk zal kunnen worden als ik voor Twente was. Nee, en dat is het streven ook niet. Eigenlijk liep het daar de spuigaten uit. Ik deed daar behalve voetballen veel te veel. Ik ging sponsoravonden begeleiden en bemoeide me met alles. Hier wil ik een onzichtbare belangrijke man I zijn, dat is pl genoeg. Op de voorgrond hoef ik niet. Laat anderen dat maar doen. Laudrup, Machlas, laat die de blikvangers maar zijn. Ik heb niet die in het oog springende actie waar het publiek op zit te wachten. Laten ze over mij maar zeggen: lekker spelertje AJAX «AG AZ I N E APRIL 2000 Voor Van Halst het publiek voor zich kon winnen, raakte hij geblesseerd aan zijn achillespees. Het was dezelfde blessure die hij ook bij Twente had gehad. De revalidatie verliep traag genoeg om een gevoel van eenzaamheid te laten doordringen bij de van dadendrang haast exploderende aankoop. Van Halst: 'Het komt nooit goed uit om geblesseerd te raken, maar nu paste het wel heel erg slecht. Ik zat nog in de periode waarin ik me bij de club als geheel nog niet thuisvoelde en waarin ik me ook nog niet had bewezen in de ploeg. Ik ben er het type niet naar om met mijn ziel onder mijn arm te lopen, maar ik voelde me zeker niet op mijn gemak. Gelukkig kan je dan op een gegeven moment met Bobby Haarms trainen. Die man kan je oppeppen. En bovendien kent hij de club als geen ander. Dus door veel met hem te werken, groeide ik als Ajacied. Net als Pim van Dord. Hij heeft hier vroeger gespeeld en kon me tijdens de behandelingen ook genoeg vertellen over Ajax.' 81

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 81