'Ik probeer zoveel mogelijk in me op te nemen. Goed voor later, als ik een of andere baan als voetbalmanager heb' bij de club horen. In alle geledingen. Ik ben een echte clubjongen. Het is niet zo dat ik 's morgens mijn kaart in de prikklok stop en zodra we weer weg mogen weer vertrek. Voor mij is het bijna net zo belangrijk om met de koffiejuffrouw en met Sjakie Wolfs te praten, als met de trainer. Ajax is een grote club. Voordat je iedereen een beetje kent, ben je wel even verder. Het zegt vooral iets over mij. Het is niet zo dat je je hier in sociaal opzicht moet waarmaken en dat je je plek in het geheel moet zien te bevechten. Voordat Ajax mij vroeg hadden er een paar voor de eer bedankt vanwege die zogenaamde harde Amsterdamse mentaliteit. Ik was benieuwd wat daar dan mee werd bedoeld. Maar eerlijk gezegd is me er niets van gebleken. Het zijn allemaal aardige gasten. Er wordt gedold, maar niet meer dan bij Twente of welke andere club dan ook.' zat ik mijn hoofd te breken op het Ajax- systeem, dat ik als een nummer 4 moest spelen, en hoe dat dan precies moest gebeuren. Maar dan heb je het dus niet meer over ontspannen voetballen. Het gaat geforceerd en daardoor niet goed. Het duurt even voordat je door hebt dat je gewoon volgens je eigen gevoel moet spelen. Je eigen spelletje, daarom ben je ook door Ajax aangetrokken. Toen ik in december terugkwam na mijn blessure, besloot ik dat het op mijn manier moest. Ik probeerde me door zo min mogelijk theoretische en tactische kwesties uit mijn eigen spel te laten halen. En dat lukte. Pas toen was het juiste gevoel er weer. Het was mijn eigen schuld dat het in het begin niet liep. Ik wilde me waarschijnlijk te graag waarmaken in het Ajax- systeem. Maar het was niet dat ik op de training niet mee kon komen. Van tevoren had ik me afgevraagd of al die verhalen over de rondo bij Ajax zouden kloppen. Daar kijkt iedereen tegenop. Volgens de overlevering lig je uit de groep als je in de rondo niet kan meekomen. Volgens mij valt dat sowieso wel mee, maar ik heb er zelf in ieder geval niets van gemerkt. Ik speel het graag en sta niet meer dan anderen in het midden.' Teamspeler Voor intimiteit is de ArenA niet onworpen. Het is te groot en te kil. En toch is het heel belangrijk dat nieuwe spelers zich thuis gaan voelen. Bij de een gaat dat gemakkelijker dan bij de ander. Van Halst: 'Bij mij heeft dat wel een half jaar geduurd. Dat had niets te maken met de moeizame start die ik in sportief opzicht doormaakte. Het gaat om de mensen die Van Halst: 'Nee, normaal gesproken niet. Meestal weet je zelf wel hoe je ervoor staat. Kijk, als je zes wedstrijden achter elkaar de pannen van het dak hebt gespeeld en ze zetten je er dan naast, dan zou ik wel iets uitgelegd willen krijgen. Anders niet.' Je start bij Ajax had beter gekund. Van Halst: 'In het begin was ik veel te veel aan het nadenken in het veld. Dan Heb je door je late transfer nou jaren verspeeld of juist niet? Van Halst: 'Ik was er wel eerder klaar voor geweest, dat wel. Maar het moet maar net allemaal samenkomen. Twee jaar na mijn blessure, toen ik 27 was, had ik het idee dat ik eraan toe was. Maar toen was het Bosman-arrest er nog niet en had ik net bijgetekend. Er moet maar net bij een andere club een trainer zijn die jou wil hebben voor die positie, waarbij een bestuur er ook nog eens het geld voor over heeft om jou te halen. Helemaal voor zo'n type speler als ik ben. Als je een spits bent die er dertig inschiet, gaat het gemakkelijker. Maar ik ben een teamspeler, meer niet.' En dan neem je die stap eindelijk en krijg je meedogenloze kritieken omdat je tekort zou komen. Van Halst: 'Mijn vrouw zegt wel eens tegen me: je bent zo kil geworden, zo koud...' AJAX MAGAZINE APRIL 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 79