Smetteloos rood en wit KATERN 'Dat wl], AJax uit Amsterdam, voor zoveel intens blije mensen zorgden, maakte mij gelukkig en trots.' (Danny Blind) Tijdens de thuiswedstrijd tegen FC Twente speelde Ajax in het tenue zoals Ajax is gaan dragen vanaf de promotie naar de eerste klasse in 1911. Aanleiding was het eeuwfeest, maar voor het originele, klassieke shirt opnieuw kon worden gedragen, moest er nog een aantal dingen geregeld worden. Begin januari ontstond binnen Ajax het idee om de wedstrijd tegen FC Twente in een speciaal tenue af te werken. De keuze viel vrijwel direct op de outfit die de Ajacieden in 1911 voor het eerst droegen. Een wit shirt met een rode baan in het midden, zwarte kousen en een zwarte broek. Omdat Ajax in die jaren al snel overging op een witte broek liet ook de huidige selectie tegen FC Twente de zwarte broek achterwege. Het tenue van 1911 was weliswaar niet het eerste waarin de Ajacieden floreerden, maar was wel het tenue waarin het langst is gespeeld. Pas in het seizoen 1959-1960 werd de outfit opnieuw gewijzigd. Omdat een shirt zonder reclame anno 2000 niet meer denkbaar is, moest Ajax toestemming vragen aan de sponsors. Ook de KNVB moest zijn fiat geven. Niet alleen vanwege de zwarte kousen, maar ook vanwege de afwijkende nummering. Heel vroeger werden er weliswaar geen rugnummers gedragen, maar met de komst van het betaalde voetbal stelde de KNVB dit verplicht. Waar spelers tegenwoordig vaak met rugnummers boven de elf in de basis starten, liep de nummering van de basisselectie toen van 1 tot en met 11. Door de nummers op de shirts te stikken (en niet te drukken, zoals dat tegenwoordig gebeurt), keerde deze klassieke uitstraling tegen FC Twente even terug. Niet alleen de uiterlijke, maar ook de kwalitatieve ontwikkeling van de voetbalkleding heeft de laatste jaren grote veranderingen ondergaan. Daarom moest ook aan bepaalde kwaliteitseisen worden voldaan. Hoewel de spelers vooraf al zeer enthousiast waren over het idee zouden zij wel in het shirt moeten gaan werken. Daarom mocht het katoen niet te zwaar zijn en werd de lengte van de broekjes iets ingekort. De spelers werden dus op hun wenken bediend bij de hernieuwde totstandkoming van het authentieke Ajax-shirt. Ook de supporters zijn echter niet vergeten. Bij de Official Ajax Fanshop en Ajax Direct is het shirt in beperkte oplage verkrijgbaar. Zo krijgt iedereen de kans om een aandenken aan deze unieke gebeurtenis te bemachtigen. AJAX MAGAZINE APRIL 2000 59

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 59