JUBILEUMUITGAVE Ajax 30 1930 KATERN 'De Erewedstrijd Johan Cruijff, die in 1999 in de ArenA werd gespeeld, was voor mi] een geweldige sensatie. Ik was terug op het veld, de speelplaats waar ik thuishoor.' (Marco van Basten) waren daar ook anderen die later tot de rood-witte club zouden gaan behoren. Bertus Hoogerman, toen al op doel vaak onpasseerbaar en zonder enige schroom van links naar rechts duikend. Bobby Westra, toen al in de spits, die met zijn magische balcontrole over het gehele veld pingelde, niet van de bal af te krijgen was en heel veel doelpunten maakte. Frans Postma, iets ouder al, een snelle, technisch zeer begaafde rechtsbuiten, voor wie elegantie en balverliefdheid belangrijker waren dan het resultaat; een soort artiest. Loek den Edel, wonend aan het plantsoen, die zijn lange slungeligheid uitbuitte om het elke defensie moeilijk te maken. Johan Engelsma, die zijn snelheid paarde aan een enorme schotkracht waarmee hij menig keeper met bal en al over de nauwkeurig met de voet getrokken maar snel vervaagde doellijn schoot; toen al bestempeld als groot talent, maar is dat altijd gebleven. Egbert Koghee, van mijn klas en als echte middenvoor later de veel scorende held van het schoolelftal. Tonnie Fens, dribbelaar bij uitstek, en Flannie Meijer, een klein, slim, driftig, maar talentvol voetballertje, die het allen tot Ajax 2 en een enkele wedstrijd in het eerste brachten. Ook herinner ik mij nog een klein opdondertje dat met een enorme behendigheid altijd zijn plaats bij de groteren opeiste door ontzettend goed te voetballen. Dat was Gerrie Splinter, een van de grootste talenten die ik ooit gezien heb. Hij werd in de buurt toen al vergeleken met ene Johan Cruijff van wie we gehoord hadden en die we iets later in het schoolvoetbal konden bewonderen. Gerrie is, als ik het goed heb, nog wel bij Ajax terechtgekomen, maar zijn toekomst is wat anders gelopen dan die van Cruijff. Zoals u ziet, je kan veel beleven op een gewone dag in november 1999. Net als Sjaak Swart waak ik ervoor te leven in het verleden, toen alles zeker niet beter was. Wel is het soms goed even stil te staan bij wat er allemaal in je leven gebeurt. We leven in een nieuwe tijd, wat eigenlijk geldt voor elke tijd. Vroeger is verleden tijd. Maar ik kan het niet ontkennen, gisterenavond wilde ik nog even terug naar dat schoolplein, had ik even mijn eigen Elftal van de Eeuw en stond ik even stil bij mijn eigen sentimenten. Ik kan het u aanraden! Michael van Praag signeert de exemplaren van John Comitis en Rob Moore. De twee eigenaren van Ajax Cape Town verbleven het gehele feestweekeinde in Amsterdam als speciale gasten van Ajax. centrale plek voor de gehele Indische Buurt. Elke middag was het raak, op het grove grind met toen nog vervaarlijke scherpe kanten en spitsen aan de zwarte en blauwe stenen tussen de allerminst gladde zandkorrels. Het feest was extra groot als de grote jongens van andere scholen erbij kwamen. En wie was daar de beste voetballer om wie veel, zo niet alles draaide? Juist, Sjaak Swart! Hij zat op 'het zevende leerjaar' en kwam vaak bij ons voetballen. Hij was zonder meer de beste, toen al, bij wie wij allen graag in het niet elf maar veeltal werden gekozen. Hij was een kanjer, zowel als voetballer, als keeper en als mens. Gewoon, een aardige gozer, altijd vol geduld en vol begrip over het feit dat anderen niet over zijn talent beschikten. Een vriend voor en een held van de kleintjes ook. Menig partijtje is daar uitgevochten, waarbij op de ruwe stenen menig talent werd geslepen. Behalve Sjakie, altijd voetballend met zijn eeuwige das in zijn rechterhand en slepend over de grond, engaaart® 18 MAART 18 MAART De citaten bovenaan de pagina's van dit Katern+ zijn afkomstig uit het jubileumoek. Bij het dertigjarig bestaan verscheen een 'Jubileumuitgave' van het clubblad. AJAX MAGAZINE APRIL 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 53