KATERN 'Mijn keuze was voor mij geen enkel punt van discussie. Ajax was mijn ploeg, toen al, Ajax was alles. Als ik ooit een doel had, dan was dat Ajax.' (Gerrie Mühren) Toekomst bij de wedstrijd Ajax 2 - PSV 2. Jammer dat de anderen daar niet waren, zij hadden zich dan in eigen persoon kunnen verdiepen in de nieuwere generatie. Je merkt op die manier dat een bezorgde aandeelhouder helaas niet hetzelfde hoeft te zijn als een echte liefhebber! Op de Toekomst kwam voor mij deze bijzondere dag en avond, zoals ik in het begin van dit verhaal aanhaalde, de nieuwe tijd samen met het roemruchte verleden. Om nog even iets te eten, schoof ik aan de grote ronde tafel aan en kwam ik naast een voetballer te zitten die nooit als financieel exponent in een balans of verlies- en winstrekening had gefunctioneerd. Mister Ajax himself, Sjaak Swart, wiens bijdrage aan Ajax en het Nederlands voetbal louter in sportieve zin de toekomst van het verleden in zal gaan. Sjaak Swart die ik in de Meer langs de lijn bij het tweede heb leren kennen als een gedreven volger van de jonge talenten, samen met zijn gabbers zoals Rudy Verschoor, ook al zo'n voetbaldier, Bram Haverkamp, Ton Pronk en anderen. Wat zo leuk is aan Sjaak is dat hij niet zo'n oud-voetballer is die het alleen maar over de goede oude tijd heeft. Hij staat nog elke dag midden in het voetbal van vandaag en slaat geen wedstrijd van Ajax 1, Ajax 2 en de verschillende jeugdelftallen over. Hij is ook altijd bereid zijn mening te geven over het al dan niet functioneren van de club, de diverse elftallen en de spelers. Op zijn eigen Amsterdamse wijze, onvervalst, ongezouten en vooral gespeend van enige objectiviteit. Echt heerlijk om te horen, zonder het altijd eens met hem te moeten zijn. Later op de avond, op weg naar huis, na weer eens gezien te hebben hoe moeilijk die doorstroming van de jeugd naar het eerste elftal ligt, kwamen de diepere gedachten, de mijmeringen uit het verleden boven. Toen ik op de lagere school zat, begon ik als ieder Amsterdams jongetje natuurlijk te voetballen. Op het schoolplein, in mijn geval het Sumatraplantsoen in Oost. Hoewel er vaak geschreven wordt over hoe Gullit, Rijkaard en anderen op een plein in West groot werden, mocht dit plein er toen ook al zijn. Voetbal nam een grote plaats in in het dagelijks leven en het plein was de Prachtig fotomateriaal brengt alle facetten van honderd jaar Ajax op meeslepende wijze in beeld. waarschijnlijk niet wat hij ermee aan moest en of zoiets wel kon. Ik geef toe, het was een ongebruikelijk voorstel, maar ach, zoals De Telegraaf schreef: 'Beleggen in Ajax doe je vooral als je fan bent.' Sinds ik op mijn zesde door mijn vader iedere thuiswedstrijd werd meegetroond naar vak O waar ik, zittend op een van de zilverkleurige hekjes, de bewegingen van bal en rood-wit gehulde grote mannen amper kon volgen, reken ik mezelf tot de echte supporters. Op de vergadering waren nogal wat aandeelhouders bezorgd over de doorstroming van talent. Daarom was het opmerkelijk dat ik anderhalf uur na afloop van de vergadering slechts vijf van deze aandeelhouders aanwezig zag op de Bestuursleden poseren deftig achter een speciaal vervaardigd bloemstuk bij het 25-jarig bestaan van Ajax. Het zilveren jubileum werd groots gevierd met de gebruikelijke gekostumeerde wedstrijd, een erewedstrijd tegen Blauw Wit (2-2), een bierjool in Bellevue, een receptie in Americain en met Paser een jubileumtoernooi waaraan Glasgow University, llford en Blauw Wit deelnamen. Ook werd een iubileumtegel gefabriceerd waarop voor het eerst de kop van de Griekse held Ajax was afgebeeld. AJAX MAGAZINE APRIL 2000 51

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 51