De nieuwe tijd KATERN "Aan het eind van die avond nam Michels mij apart en vertelde dat hij stopte. Ik vond het verschrikkelijk, ik had tranen in mijn ogen.' (Bob Haarms) We leven in een nieuwe tijd. En niet alleen omdat het nieuwe millennium is aangebroken. Het is grappig dat in het leven soms dingen samenvallen die niets met elkaar te maken lijken te hebben. Zoals de nieuwe tijd en het verleden dat steeds zoeter lijkt te worden. Normaal ga ik naar Ajax om een lekkere wedstrijd te zien. In de ArenA of op de Toekomst. Maar nu ging ik naar Ajax om de tweede Algemene Vergadering van Aandeelhouders te bezoeken. Een evenement waarbij de sentimenten zich niet lieten verdringen door de zakelijkheid. Toch was het even wennen dat nu over spelers als Frank en Ronald de Boer en Edwin van der Sar werd gesproken in termen als 'bijdrage aan de winst' (in geval van succesvolle verkoop) dan wel over Kinkladze, Menzo en Ledezma als 'afschrijvingen' (u begrijpt het: in geval van minder succesvolle verkoop, vroegtijdige beëindiging van carrière of dienst verband). Een van de door aandeelhouders gestelde vragen was dan ook of de voorspelde commercialisering nu de overhand had gekregen ten opzichte van de sportieve ambities. Het antwoord was gelukkig duidelijk: nee, de commerciële aspecten zullen altijd ondergeschikt blijven aan de sportieve. En zo hoort het ook! Ik moet overigens zeggen dat de raad van commissarissen (Michael van Praag, Arie van Os, Hennie Henrichs, Sjoerd van Loon en John de Mol) en de directie (algemeen directeur Frank Kales en financiële man Jeroen Slop) aardig gewend leken aan de normen van vennootschapsland en het goed deden. Met name geldt dit voor Frank Kales, die in een duidelijk en enthousiast betoog over het beleid goed liet door Henk J. Krasenberg merken meer te zijn dan spreekbuis van zijn bazen. Deze bazen, het commissarissen- college, verdienen op hun beurt lof voor het geven van voldoende ruimte aan hem om als algemeen directeur goed te kunnen functioneren. Hoewel Ajax nu een zogenaamde structuurvennootschap is geworden, blijft Ajax een bijzondere positie innemen. Bij welke vennootschap ziet de grootaandeelhouder, in dit geval de Vereniging Ajax, af van het dividend (de gebruikelijke financiële beloning van aandeelhouders)? Bij welke vennootschap zien de commissarissen af van hun vaak ferme vergoedingssommen? En, zoals ter vergadering bleek, Ajax moet als vennootschap wel de enige cliënt zijn die van De Bank de garantie krijgt dat het te behalen resultaat van de beleggings portefeuille nooit negatief zal zijn (in het jaarverslag stond 'een minimaal rendement van nul procent'). Maar, u en ik weten het al lang, Ajax is ook bijzonder! Wel zo bijzonder dat ik nog geprobeerd heb de club, nee, het bedrijf een aardig extraatje te bezorgen van ruim 1,2 miljoen gulden door een voorstel in te dienen waarbij de aandeelhouders in staat zouden worden gesteld ook af te zien van hun dividend. Hoewel dit voorstel een stevig applaus kreeg, ging het voorzitter Van Praag te ver om het in de vergadering ter stemming te brengen. Hij wist zeer AJAX MAGAZINE APRIL 2000 49 Samensteller Rob van Zoest overhandigde het eerste exemplaar van het 'jubelboek' aan Michael van Praag. In 'Ajax 1900- 2000' wordt de voetbalgeschiedenis van Ajax belicht aan de hand van landskampioenschap pen en internationale successen. Oud- eerste-elftalspelers, trainers en verzorgers vertellen in interviews met David Endt over die hoogtepunten en hun band met de club. De enorme inzet en de clubliefde van de leden vormen het fundament van de successen. Sytze van der Zee maakte twintig portretten van echte Ajacieden, die veelal achter de schermen opereren. Het boek wordt gecompleteerd door een kroniek vol wetenswaardigheden en anekdotes, opgetekend uit de clubbladen. Monumentaal is de lijst van bijna 6000 namen van degenen die zich de afgelopen eeuw Ajacied hebben mogen noemen.

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 49