KATERN 'Ik ben misschien niet zo'n AJacied als Sjakie Swart is, maar ze moeten niets van de club zeggen!' (Henk Groot) Koninklijke Verhulst Luchtbehandeling, Koninklijke Wegenbouw Stevin, Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond, Koninklijke Swart... Om er een aantal te noemen. Zoveel Koninklijken, allen zodanig gewaardeerd vanwege bewezen diensten, vanwege een opwaardering van het Koninkrijk der Nederland, vanwege uitstekend ambassadeursschap voor ons land, vanwege het toevoegen van allure aan onze natie, vanwege edel gedrag. Ajax is een koninklijke club, aan alle voorwaarden om een adellijke titel te mogen voeren wordt voldaan en daarom zou Ajax, bijvoorbeeld bij gelegenheid van een honderdjarig bestaan, bekroond mogen worden met het voorvoegsel 'Koninklijk'. We hoeven de verdiensten hier niet op te noemen. Er is geen rekensom voor nodig om de legitimiteit van een dergelijke bekroning te ondersteunen. We weten in waardigheid. Het is niet gebeurd. Want: de overkoepelende organisatie, de KNVB, is al Koninklijk en zo'n organisatie mag je niet naar de kroon steken; Beatrix heeft de door Juliana soepel gehanteerde regels verscherpt; het moet gaan om de meest vooraanstaande club en uit koninklijk oogpunt is het link om Ajax boven twee andere grotere clubs te stellen. Het klinkt weinig grootmoedig. Regels. Regels die het plausibel maken dat er geen titel wordt verschaft; al gaan die regels voorbij aan waar het eigenlijk om moet gaan. Stel je voor. Wij zullen edelmoedig zijn, onbekrompen. Adellijke allure tonen en ons koesteren in een nobel besef dat sterker is dan aangebrachte glans. Dat is waardig, koninklijk, gedrag! Iedere Ajacied, iedere rechtgeaarde voetballiefhebber in binnen- en buitenland weet dat er vanaf 18 maart 2000 boven de naam Ajax een kroontje staat. Een Koninklijk kroontje ten bewijze van edel gedrag, van groot ambassadeursschap, van enorme verdiensten, van door allure en inzet gedragen waarde van onmetelijke omvang. Wij weten, en dat is voldoende. Dat geeft een Koninklijk gevoel. 4. 22.45 uur. Het slotaccoord van de show. Tijd om in afwachting van het grote moment de benen te strekken en de kelen te smeren. 5. 00.00 uur. Ajax 1000! Uri Coronel zingt uit volle borst mee voor zijn jarige club. 6. 00.02 uur. Vuurwerk en confetti voor de jarige. In maart 1910 bestond Ajax tien jaar. Dat werd gevierd met een banket en met een revue: een programma met liedjes en sketches, waarvan hier een fragment. AJAX MAGAZINE APRIL 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 41