Adellijk KATERN door David Endt 'Kritiek is noodzakelijk, daar moet je groot van worden, van leren. Soms moet je tegen zere benen schoppen om de boel wakker te krijgen, om voor verbetering te zorgen.' (Ger van Mourik) Wanneer ben je van adel en wanneer ben je edel? Adel heeft met bloed te maken, met de historie van voorvaderen die ooit eens een titel hebben verkregen. Adellijkheid gaat over van geslacht op geslacht, ongeacht gedrag of houding, ongeacht prestatie of wanprestatie. Van adel zijn is daarom geen verdienste, het is een gevolg van wat er ooit aan etiketten is opgeplakt. Hetgeen niet betekent dat de adel niet edel zou zijn. Men kan het van huis meegekregen hebben. Met de kaviaarlepel ingegoten. Edel kan van adel zijn maar adel is niet perse edel. Zoiets als een vierkant dat een rechthoek is terwijl een rechthoek geen vierkant hoeft te zijn. Een adellijke status wordt vergeven door een instantie die in de positie verkeert om titels uit te reiken. Die instantie moet wel opper-adellijk zijn om dat te kunnen. Wijsheid, inzicht, kennis, overweging spelen een rol bij het maken van de keuze door de instantie die de zwaarste kroon draagt. Vanzelfsprekend moet de kandidaat aan bepaalde eisen en normen voldoen. Er moet enige aanleiding zijn om de onderscheiding te verlenen. Neem nu de titel 'Koninklijk'. Wie en wat staan er in het telefoonboek gerangschikt onder Koninklijk? Koninklijke Marechaussee, Koninklijke Capi Lux, Koninklijke Marine, Koninklijke Meubeltransport, Koninklijke Van der Poll Drukkerijen, Koninklijke Vereniging Homeopathie Nederland, Koninklijke Hamburger, 1. 21.00 uur. Kees Jansma praat met drie ras-Ajacieden over de tijd van voor de grote internationale successen. Wim Schoevaart somt eerst uit zijn hoofd de namen op van het kampioenselftal van 1918 en introduceert vervolgens zijn tafelgenoten Cor van der Hart ('volgens mijn vader de beste spil die wij ooit gehad hebben') en Bob Haarms ('een technische voetballer in de jeugd, die in het eerste nogal een harde speler bleek te zijn; wij waren blij dat hij in óns elftal speelde'). 2. 21.15 uur. Dorus- imitator Rob van Meeberg doet de jaren zestig herleven. 3. 22.30 uur. Michael van Praag typeert Ajax als 'wuivend riet: na het onweer richt het zich altijd weer op.' Die veerkracht stoelt op de toewijding en de trouw van de leden, van wie er vijf onderscheiden worden. Cor van Eijden, Teun Bogaard, Wim Heisterkamp (foto) en Leo van Wijk worden benoemd tot lid van verdienste. Rinus Michels wordt benoemd tot erelid van de vereniging. AJAX MAGAZINE APRIL 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 39