1-0 voor Ajax 5 KATERN door Klaas Vos 'Als er een belangrijke wedstrijd van Ajax in het stadion was, onderbraken wij onze cricketmatch en schoven op de eretribune aan om de wedstrijd te volgen. Daarna speelden we dan weer verder.' (Hans Dukker) Een zondagmorgen, ergens in de jaren zeventig. Op het station van Maastricht stapt het eerste elftal van MW in de trein naar Amsterdam. In de Meer wacht de Limburgers de confrontatie met Ajax. Al gauw wordt in de trein een pooltje opgezet over de uitslag van de wedstrijd. Vrijwel iedereen houdt het op een verlies, een enkeling waagt in te zetten op een gelijkspel. Niemand durft voor winst te gaan. Het is George Knobel die dit verhaal vertelt wanneer hij als trainer MW verruild heeft voor Ajax. 'Toen we met de bus van het Centraal Station naar de Meer reden, zag ik aan de koppies dat Ajax al bij voorbaat met 1-0 voor stond,' vernam Bob Haarms van zijn nieuwe hoofdtrainer. (De eerste wedstrijd van de jaren tachtig tegen MW, gespeeld op 20 april 1980, eindigde overigens in een spectaculaire 3-6 overwinning voor de Maastrichtenaren.) MW is bepaald niet de enige club die zich al bij voorbaat kansloos wist wanneer richting de Amsterdamse Middenweg koers werd gezet. De Meer is niet meer. En daarmee lijkt ook de 1-0 voorsprong bij voorbaat verdwenen. Het kleine, knusse stadion was angstaanjagender dan de Goliatheske kolos die Amsterdam ArenA heet. In welke spelersbus trekken de koppies nog wit weg als de slagboom opengaat en het dek wordt opgereden? Wie en wat brengt de geest van onoverwinnelijkheid weer terug aan het begin van een nieuwe eeuw? Een geest die al vaardig was over de club direct vanaf de 'aftrap'! Want prachtig is nog steeds het verhaal van Ajax' eerste clubterrein. Er werd gespeeld in een uithoek, in de vrijwel onbewoonde Buiksloterham. Om er te komen moest vanaf de pont in Amsterdam Noord een fikse wandeling van twintig minuten ondernomen worden. Wat bezoekende teams daar aantroffen deed hen versteld staan van verbazing. En maakte een verpletterende indruk. Terwijl zij gewoon waren zich naast het als veld dienstdoende weiland om te kleden en zich in de sloot te wassen, stond daar in Buiksloterham een keet met kledinghaken en wasbakken. Ajax stond bij voorbaat al met 1-0 voor! Nog even iets anders. In het vorige Ajax Magazine was een heel katern gewijd aan lijstjes. Het waren er honderd. Dat bracht mij ertoe vanuit het getal honderd naar honderd jaar Ajax te kijken. 1. De honderdste thuiswedstrijd in de competitie: Ajax - HBS (2-1) op 29 maart 1914. 2. De honderdste uitwedstrijd in de competitie: VRC - Ajax (1-1) op 10 januari 1915. 3. De honderdste selectiespeler eerste elftal: Rinus Lucas, seizoen 1914-1915 (103 is fan de Natris). 4. De honderdste bekerwedstrijd: DWS - Ajax (1-2) op 25 maart 1964. Het betreft hier een kwartfinale. In de halve finale uitgeschakeld door ADO met 1-0. Fortuna '54 is de uiteindelijke bekerwinnaar. 5. De honderdste internationale wedstrijd (vriendschappelijk): Beogradski - Ajax (3-1) op 15 juli 1933. 6. De honderdste internationale wedstrijd om een echte prijs: Ajax - Hertha BSC (4-1). Betreft een tweede ronde UEFA Cup. In de derde ronde wordt Ajax uitgeschakeld door Levski Spartak. En zo kun je verder gaan. De hoop honderd buitenlandse selectiespelers te kunnen tellen bleek ij del. We zijn net over de helft: 55. In volgorde van 'binnenkomst' zijn dat: Ken Taylor, Bozo Broketa, Velibor Vasovic, Inge Danielsson, Tom Sondergaard, Horst Blankenburg, Heinz Schilcher, Arno Steffenhagen, Zoltan Varga, Frank Arnesen, Soren Lerby, Josko Gluic, Peter Lübeke, Ray Clarke, Henning Jensen, Sten Ziegler, Jesper Olsen, Jan Molby, Felix Gasselich, Mustafa Yücedag, Walter Meeuws, Alastair Dick, Petri Tiainen, Michael Petersen, Jan Sorensen, Frank Stapleton, Peter Larsson, Stefan Pettersson, Pal Fischer, Johnny Hansen, Dan Petersen, Jari Litmanen, Finidi George, Nwankwo Kanu, Marcio Santos, Andrei Demtschenko, Tijjani Babangida, Mariano Juan, Ivan Gabrich, Dani, Shota Arveladze, Benni McCarthy, Sunday Oliseh, Andrzej Rudy, Michael Laudrup, Ole Tobiasen, Giorgi Kinkladze, Wamberto, Jesper Gronkjaer, Nikos Machlas, Brian Laudrup, Cristian Chivu, Christopher Kanu, Aaron Mokoena, Pius Ikedia. Hoeveel buitenlanders hebben we nog nodig of hoeveel kunnen we er juist missen om weer bij voorbaat met 1-0 voor te staan? Het vijfjarig bestaan werd door Ajax gevierd met een gekostumeerd voetbalwedstrijd. Verkleedpartijen vormden aan het begin van de vorige eeuw een populair tijdverdrijf. AJAX MAGAZINE APRIL 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 35